Zelenskiy: Tahıl ihracatına başlıyoruz

Zelenskiy: Tahıl ihracatına başlıyoruz

Ağustos 1, 2022 Kapalı Yazar: admin

Devlet Lideri Zelenskiy, Kiev’e gelen Guatemala Devlet Lideri Alejandro Giammattei ile görüşmesinin akabinde düzenlenen ortak basın toplantısında, Ukrayna tarım eserlerinin limanlardan sevkiyatına ait değerlendirmelerde bulundu.

Zelenskiy, Ukrayna tahılının sevkiyatına ait soru üzerine, “Ukrayna ekinlerinin limanlardan çıkışını engellemediğimizi tüm dünyaya kanıtlamak için tahıl ihracatına başlayacağız.” tabirini kullandı.

Ukrayna Limanlar Yönetimi, deniz yoluyla tahıl ve ilgili besin eserlerinin ihracatına yönelik Odessa, Çornomorsk ve Yujnıy limanlarının yine faaliyete geçmesi için hazırlıkların ve müracaatların başladığını bildirmişti.

ABD, tahıl sevkiyatı mutabakatını bypass etmek için B planı arayışında

Birleşmiş Milletler (BM), Türkiye, Rusya ve Ukrayna ortasında yapılan Tahıl ve Yiyecek Unsurlarının Ukrayna Limanlarından Emniyetli Sevki Teşebbüsü Dokümanının imzalanmasından sonra Odessa kentine düzenlenen füze saldırısı üzerine ABD’nin muahedeye alternatif aradığı ortaya çıktı.

CNN televizyonuna konuşan USAID Yöneticisi Power, ABD’li yetkililerin, Ukraynalı muhataplarıyla mutabakatın çökmesi durumunda tahıl eserlerinin dışarıya çıkarılması için bir B planı üzerinde çalıştığını belirtti.

Power, “B Planı kara yolları, demir yolları ve ırmak yollarını içeriyor; mavnaların gönderilmesi, ihracatın süratli formda çıkışı için Ukrayna demir yollarının Avrupa’dakilerle uyumluluğu bakımından tekrar ayarlanmasını da içeriyor.” dedi.

Öte yandan ABD Dışişleri Bakanlığı ve Ukrayna makamlarından, mevzuya ait şimdi açıklama yapılmadı.