Yen, dolar karşısında 24 yılın en düşük seviyesinde

Yen, dolar karşısında 24 yılın en düşük seviyesinde

Temmuz 14, 2022 Kapalı Yazar: admin

Dolarda yaşanan geniş çaplı ralli, bir müddettir pahasını korumakta zorlanan Japon para ünitesi yen ile ABD tahvilleri ortasındaki yakın münasebetin zayıflamasına neden oluyor.

Yen, Perşembe günü Tokyo’da yapılan süreçlerde dolar karşısında yüzde 1 kıymet kaybederek 138,78’e geriledi. Bu düşüşle birlikte 24 yılın en düşük düzeyi görülmüş oldu. FX yatırımcıları için bir sonraki ruhsal sonun 140 olduğu belirtilirken birtakım analistler bu düzeyin görülmesinin muhtemel olduğuna ve gerçekleşmesi halinde yetkililerin müdahalesini tetikleme ihtimaline vurgu yapıyor.

Japon para ünitesi bu yıl yaklaşık yüzde 17 paha kaybederken Japonya Merkez Bankası, Fed’in yüksek enflasyonu dizginlemek için agresif bir formda faiz artırdığı periyotta bile faiz oranlarını sabit tuttu. Çarşamba günü gelen ABD enflasyon verisi ise beklentilerin üzerine çıkarak piyasalarda 100 baz puanlık bir artış beklentisi oluşmasına neden oldu.

Ancak, enflasyondan arındırılmış beş yıllık ABD ve Japon getirileri ortasındaki fark Haziran ortasında en yüksek düzeyden geri döndü ve bu düşüş tüm yıl boyunca farkı izleyen dolar-yen ortasındaki fark ile şimdi eşleşmedi. Gerçek getiriler ortasındaki farkın yenin zayıflamasındaki ana etken olduğu ve yatırımcıların Japonya yerine ABD’de daha cazip getiri fırsatlarına yönelmesine neden olduğu belirtiliyor.

Stratejistler, Fed’in agresif faiz artırımlarının neden olabileceği potansiyel ekonomik hasarın bu yılın tepesinin görüldüğünü düşündükleri ABD tahvil getirilerinde daha fazla gerilemeye neden olduğunu kaydetti. Lakin yen, güçlenen dolar ve Japonya’nın artan ticaret açığına ait tasalar nedeniyle zayıflamaya devam etti.

“ABD tahvil getiri eğrisinin ABD iktisadında kriz telaşlarıyla bilakis dönmesiyle gerçek getiri makasının daralması doları yakın vadede daha yüksek düzeylere itebilir ve düzeltmelere neden olabilir” diyen Shinkin Asset Management Baş Piyasa Analisti June Kato, “Ancak doların güçlenme eğilimi şimdilik değişmeyecek” değerlendirmesinde bulundu.