Yellen’dan küresel tedarik sorunları konusunda dost ülke vurgusu

Yellen’dan küresel tedarik sorunları konusunda dost ülke vurgusu

Temmuz 19, 2022 Kapalı Yazar: admin

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, pandemiyle bozulan, Ukrayna işgaliyle daha da makûs hale gelen ve Çin’e olan bağımlılığın tehdit ettiği tedarik zinciri problemlerini aşmakta ABD’nin “güvenilir” müttefiklerine takviye olmaları davetinde bulundu.

Üç ülkeyi ziyaret ettiği uzakdoğu seyahatinde Yellen, geçtiğimiz iki yılda tedarik sisteminde yaşanan meselelerden ötürü ortaya çıkan kırılganlıkları azaltmak ve hem ABD’de hem de başka bölgelerde enflasyonu azaltmak konusunda dost ülkelerin takviyesine vurgu yaptı.

Seul’de LG’ye ilişkin bir AR-GE tesisinde yaptığı konuşmada, “Dost ülkelerin takviyesi bağları derinleştirmek ve daha fazla sayıda emniyetli ortağımızla tedarik zincirlerimizi çeşitlendirerek tarafların ekonomilerindeki riskleri azaltmakla ilgili” diyen Yellen, “Bunu yaparak hem ABD hem de Kore hane halklarını fiyat artışlarından jeopolitik ve ekonomik risklerden kaynaklanan bozulmalardan ve fiyat artışlarından koruyabiliriz” sözlerini kullandı.

Yellen ile ortak basın toplantısında konuşan LG Chem CEO’su Shin Hak-Cheol LG Energy Solution ve LG Chem’in halihazırda ABD’ye 2025 yılına dek 11 milyar dolar yatırım yapmayı planladığını belirtti.

Shin, LG Chem’in ortalarında ABD’nin bulunduğu birçok ülkede pil üretiminde katot-aktif gereç, ayırıcılar ve karbon nanotüpler üzere farklı gereçler geliştirmek için 4,5 milyar dolar harcayacağını kelamlarına ekledi.

Hazine Bakanı Yellen Biden idaresi tarafından birçok hususta eleştirilen Çin’e de değinerek ABD ve başka ülkelerin Asya’nın en büyük iktisadına bağımlılığını azaltması gerektiğini söyledi. Yellen, “Çin üzere ülkelerin kritik ham hususlar, teknolojiler ve eserler konusunda piyasa konumlarını kullanarak ekonomilerimizi bozmasına ya da istenmeyen jeopolitik avantajlar elde etme denemeleri yapmasına müsaade veremeyiz” dedi.