Yellen: Şimdilik resesyona dair herhangi bir işaret görmüyoruz

Yellen: Şimdilik resesyona dair herhangi bir işaret görmüyoruz

Ağustos 1, 2022 Kapalı Yazar: admin

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Fed’in enflasyona karşı uğraşına inancının tam olduğunu ve ABD iktisadında geniş çaplı bir resesyon yaşanacağına dair şu an için rastgele bir işaret görmediğini belirtti.

Pazar günü NBC kanalının Meet the Press programına katılan Yellen, “İstihdam artışında bir yavaşlama görmemiz muhtemel. Bunun resesyon olduğunu düşünmüyorum. Resesyon iktisatta geniş çaplı bir zayıflık manasına geliyor. Şu anda bu türlü bir şey gözlemlemiyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

ABD’de 40 yılın en yüksek enflasyonunun görülmesiyle artan sayıda analist fiyat baskılarının hafiflemesi için bir resesyon ve daha yüksek işsizlik oranının olması gerektiğini düşünüyor. Haziran ayında 75 baz puanlık artışla 1994’ten beri en büyük faiz artışı kararını alan Fed’in bu hafta yapılacak toplantıda ikinci defa 75 baz puan artış yapması bekleniyor.

Yellen ABD’de enflasyonun çok yüksek olduğunu belirtirken Biden idaresinin başka ekonomilerde de yüksek enflasyon yaşandığı argümanını yineledi.

“Fed’in misyonu enflasyonu aşağı çekecek siyasetleri uygulamaya sokmak” diyen Yellen “Bu mevzuda başarılı olmalarını bekliyorum” dedi.

Yellen ABD işgücü piyasasını örnek göstererek iktisatta üst üste iki kere daralma yaşanması durumunda dahi Ulusal Ekonomik Araştırmalar Bürosu’nun (NBER) bu durumu resesyon olarak nitelendirmeyeceğini düşündüğünü söyledi.

“İki çeyrek arka arda negatif büyüme yaşansa dahi NBER’in bu durumu resesyon olarak niteleyeceğini düşünmüyorum” diyen Yellen, “Çok güçlü bir istihdam piyasamız var. Ayda 400 bin yeni istihdam yaratıyorsanız buna resesyon diyemezsiniz” yorumunda bulundu.