Yatırımcılar Çin’e sırtını dönüyor

Yatırımcılar Çin’e sırtını dönüyor

Temmuz 18, 2022 Kapalı Yazar: admin

Yatırımcılar ve danışmanlar, Pekin idaresinin siyasetlerinin fon yöneticilerini alım yapmaktan çok satışa teşvik ettiğini, bu nedenle yatırımcıların Çin’den uzak durduğunu söylüyor.

Bloomberg’in haberine nazaran, öngörülemeyen düzenlemeler, katı virüs siyasetleri, kırılgan emlak piyasası ve Devlet Lideri Şi Jinping’in Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin ile yakınlığı, ülke varlıklarından uzaklaşmanın nedenleri olarak gösteriliyor.

EPFR Global’a nazaran gelişmekte olan ülke pay fonları içinde Çin’e yapılan tahsisler üç yılın en düşük düzeyinde ve Citi analistleri, müşterilerin daha çok Hindistan ve Güney Kore’ye odaklandığını söylüyor.

Aslında Çin’in sermaye piyasalarındaki yabancı varlığı, Şi’nin 2013’te cumhurbaşkanı olmasından bu yana bariz bir biçimde artış kaydetmişti. Lakin Şi hükümeti, geçen yıl ülkenin en karlı şirketlerine yönelik bir dizi regülasyon açıklayarak global yatırımcıları çok fazla dikkate almadığını gösterdi.

Çin Merkez Bankası ihtiyatlı siyasetine devam edecek

Öte yandan Çin Merkez Bankası Lideri Yi Gang, Çin merkez bankasının daha güçlü ekonomik dayanak sağlamak için ihtiyatlı para siyasetini sürdüreceğini söyledi. Yi, G-20 merkez bankası liderleri ve maliye bakanları toplantısında, mahallî enflasyon nispeten düşük olsa bile, pandemi ve dış faktörler nedeniyle iktisadın “belirli aşağı taraflı baskılarla” karşı karşıya olduğunu belirtti.

Bu ortada Çin’de konut alan çok sayıda kişinin tamamlanmayan projeler için mortgage ödemeyi reddetmesi üzerine Çin Bankacılık ve Sigorta Düzenleme Komitesi bankalara inşaat şirketlerine daha fazla kredi sağlamaları davetinde bulundu.

Düzenleyiciler, boykotları görüşmek üzere geçen hafta bankalarla bir ortaya gelmişti. Devlet medyası analistlerin, daha fazla konut sahibinin ödemeleri durdurması halinde finansal istikrarın ziyan görebileceği ikazında bulunmuştu.