Washington’dan güçlü dolara üstü kapalı destek

Washington’dan güçlü dolara üstü kapalı destek

Ağustos 1, 2022 Kapalı Yazar: admin

Doların yen karşısında 1998’den, euro karşısında 2022’den beri tepeye çıkmasının akabinde ABD Kongresi’nde ortalarında Hazine Bakanı Janet Yellen ve Fed Lideri Jerome Powell’ın da bulunduğu isimler yaptığı konuşmalarda dolardaki yükselişe değinmedi.

ABD hükümeti doların yükseldiği geçmiş devirlerde bu tavrın tam zıddı siyaset izlemiş, kanun yapıcılar 2013’te kuru denetleme yasası için başvurmuş, eski Lider Donald Trump Fed’e doları zayıflatmak için davette bulunmuştu.

Ancak bu devirde 40 yılın en yüksek düzeyinde seyreden enflasyon sayıları bu durumun bilakis dönmesine neden oldu. Her ne kadar ekonomistler güçlü doların enflasyonu denetim altına almak için kâfi olmayacağını belirtse de siyaset yapıcılar dolardaki yükselişten şad görünüyor.

Beyaz Saray İktisat Danışmanları Kurulu Üyesi Jared Bernstein Bloomberg’e verdiği mülakatta “Bu hususta Lider Joe Biden ile görüşüyoruz. Lider bu bahse çok ilgili. Enflasyonist baskılarla ilgili tasaların olduğu bir ortamda güçlü dolar ithalatı daha ucuz hale getirir” değerlendirmesini yaptı.

ABD Hazine Bakanı Yellen’ın kur konusunda Biden hükümetinin başka yetkilileri kadar net bir tavrı yok. Fakat Yellen Fed Lideri olarak vazife yaptığı periyotta güçlü doların büyümeye aşağı istikametli baskı yaptığını belirten açıklamalar yapmıştı. Geçen sene bakan olarak misyona başladığından beri yüzde güçlü dolar siyasetini benimsemeyen Yellen 18 Mayıs’taki konuşmasında ‘yüksek faizler nedeniyle dolardaki güçlenmenin anlaşılabilir olduğunu’ belirtmişti.