Ukrayna’nın borç servisi askıya alındı

Ukrayna’nın borç servisi askıya alındı

Temmuz 21, 2022 Kapalı Yazar: admin

Kanada, Fransa, Almanya, Japonya, İngiltere ve ABD’den oluşan Ukrayna’nın Kreditörleri Kümesi, mevzuya ait açıklama yaptı.

Rusya’nın başlattığı savaşa karşı Ukrayna’ya yönelik dayanağın vurgulandığı açıklamada, Ukrayna’nın tahvil sahiplerine olan borç ödemesinin 1 Ağustos prestijiyle ertelenmesi ve ödeme vadelerinin uzatılması talebinde bulunduğu aktarıldı.

Açıklamada, tahvil sahiplerinin Ukrayna’nın talebini onaylamasının Ukrayna hükümeti ve halkı için değerli bir dayanak olacağı belirtilerek, Ukrayna’nın borç servisinin 2023 sonuna kadar koordineli bir halde askıya alınmasının sağlanmasının amaçlandığı kaydedildi.

Borç servisini askıya alma teşebbüsünün kreditör ülkelerin maddelerine uygun olarak bir yıl daha uzatılabileceği belirtilen açıklamada, öteki tüm kreditör ülkelere de Ukrayna’nın borç servisini askıya alma konusunda süratli bir biçimde mutabakata varma davetinde bulunuldu.

Açıklamada, Milletlerarası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası’nın dayanağıyla durumun yakından koordine edilmeye ve değerlendirilmeye devam edileceği vurgulandı.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen ise hususa ait yaptığı yazılı açıklamada, kreditör ülkelerin Ukrayna’nın borç servisini askıya alma teşebbüsünü memnuniyetle karşıladığını belirtti.

Diğer tüm ikili resmi ve özel kreditörlere bu teşebbüse katılma davetini yineleyen Yellen, Rusya’nın “sebepsiz ve acımasız savaşına” karşı kendini savunan Ukrayna’ya yardım edilmesi gerektiğini kaydetti.