Ukrayna’dan saldırı sonrası tahıl sevkiyatı uyarısı

Ukrayna’dan saldırı sonrası tahıl sevkiyatı uyarısı

Temmuz 31, 2022 Kapalı Yazar: admin

Ukrayna global çapta yaşanan besin kıtlığını azaltmak hedefiyle imzalanan mutabakat kapsamında tahıl ihracatı çalışmalarını sürdürürken Rusya’nın Odessa saldırısının devam etmesi halinde sevkiyatın ziyan göreceği ihtarında bulundu.

Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenskiy saldırıyı “barbarlık” olarak niteleyerek Moskova’ya mutabakatla ilgili güvenilemeyeceğini belirtirken yetkililer Rus füzelerinin tahıl depolama alanlarına ziyan vermediğini ve tahıl sevkiyatı çalışmalarının devam ettiğini kaydettiler.

Ukrayna Altyapı Bakanı Oleksandr Kubrakov Facebook hesabından yaptığı açıklamada, “Tarım eserlerinin limanlarımızdan ihracatını başlatmak için teknik hazırlıklarımızı sürdürüyoruz” sözlerini kullandı.

Cuma günü Rusya ve Ukrayna ortasında İstanbul’da imzalanan mutabakat diplomatik bir dönüm noktası olarak görülmüş ve Ukrayna’nın savaş öncesi ayda 5 milyon tonluk tahıl ihracatı sayısına ulaşarak süratle artan besin fiyatlarının dizginleyebileceği fikriyle memnuniyetle karşılanmıştı.

Ancak Zelenskiy’nin ekonomik danışmanlarından Oleh Ustenko bu maksada ulaşmanın mümkün olmayabileceği konusunda ikazda bulunarak, “Dünkü taarruz sevkiyatın katiyen bu biçimde yürümeyeceğini gösteriyor” tabirlerini kullandı.

Ustenko Ukrayna’nın önümüzdeki 9 ayda 60 milyon ton tahıl ihraç etme kapasitesi olduğunu ancak limanların olağan biçimde çalışamaması durumunda bu müddetin 24 ayı bulabileceğini kelamlarına ekledi.