Ukrayna’dan saldırı sonrası tahıl sevkiyatı açıklaması

Ukrayna’dan saldırı sonrası tahıl sevkiyatı açıklaması

Temmuz 31, 2022 Kapalı Yazar: admin

Ukrayna global çapta yaşanan besin kıtlığını azaltmak maksadıyla imzalanan mutabakat kapsamında tahıl ihracatı çalışmalarını sürdürürken Rusya’nın Odessa saldırısının devam etmesi halinde sevkiyatın ziyan göreceği ikazında bulundu.

Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenskiy saldırıyı “barbarlık” olarak niteleyerek Moskova’ya mutabakatla ilgili güvenilemeyeceğini belirtirken yetkililer Rus füzelerinin tahıl depolama alanlarına ziyan vermediğini ve tahıl sevkiyatı çalışmalarının devam ettiğini kaydettiler.

Ukrayna Altyapı Bakanı Oleksandr Kubrakov Facebook hesabından yaptığı açıklamada, “Tarım eserlerinin limanlarımızdan ihracatını başlatmak için teknik hazırlıklarımızı sürdürüyoruz” sözlerini kullandı.

Cuma günü Rusya ve Ukrayna ortasında İstanbul’da imzalanan mutabakat diplomatik bir dönüm noktası olarak görülmüş ve Ukrayna’nın savaş öncesi ayda 5 milyon tonluk tahıl ihracatı sayısına ulaşarak süratle artan besin fiyatlarının dizginleyebileceği kanısıyla memnuniyetle karşılanmıştı.

Ancak Zelenskiy’nin ekonomik danışmanlarından Oleh Ustenko bu gayeye ulaşmanın mümkün olmayabileceği konusunda ikazda bulunarak, “Dünkü atak sevkiyatın katiyetle bu biçimde yürümeyeceğini gösteriyor” sözlerini kullandı.

Ustenko Ukrayna’nın önümüzdeki 9 ayda 60 milyon ton tahıl ihraç etme kapasitesi olduğunu ancak limanların olağan formda çalışamaması durumunda bu müddetin 24 ayı bulabileceğini kelamlarına ekledi.