Ukrayna tahıl ihracatının bu hafta başlamasını öngörüyor

Ukrayna tahıl ihracatının bu hafta başlamasını öngörüyor

Ağustos 1, 2022 Kapalı Yazar: admin

Ukrayna, Karadeniz limanlarından dünya pazarlarına tahıl ihracatının tekrar başlamasını sağlayacak tahıl mutabakatının bu hafta devreye alınacağını açıkladı.

Ukrayna’nın altyapı bakan yardımcısı, düzenlediği basın toplantısında mutabakat kapsamındaki birinci tahıl sevkiyatının Çarşamba günü Chornomorsk limanından yapılmasını umduğunu söyledi.

Dünyanın en önemli tahıl üreticileri ve ihracatçıları ortasında yer alan Ukrayna’nın tahıl ihracatı Rusya’nın Şubat ayında başlayan işgali ve deniz ablukası nedeniyle durmuş, dünya besin fiyatlarının yükselmesine yol açmıştı.

Devam eden savaşa karşın Ukrayna’nın ihracata tekrar başlamasına imkan verecek muahede Cuma günü Türkiye’de imzalandı.

Rusya’nın Odesa’yı vurması gerginlik yaratmıştı

Ukrayna ile tahıl koridoru mutabakatına imza atmasının üzerinden 24 saat geçmeden Rusya, seyir füzeleri ile Odesa limanını vurdu.

Odesa bölgesel askeri yönetiminin danışmanı Serhiy Bratchuk, Rusya’nın cumartesi günü iki Kalibr füzesi ile limanın altyapısını vurduğunu, iki füzenin ise Ukrayna hava savunması tarafından düşürüldüğünü açıkladı.

Türkiye ve Birleşmiş Milletler (BM) arabuluculuğunda yapılan görüşmelerin akabinde sağlanan ve İstanbul’da imzalanan mutabakat kapsamında Ukrayna tahılının Odesa’nın yanı sıra Karadeniz’deki öteki iki liman üzerinden dünyaya ulaştırılması hedefleniyordu.

Rusya’nın Şubat ayında başlattığı işgal sonrası dünyanın en büyük buğday, mısır ve bitkisel yağ tedarikçilerinden biri olan Ukrayna’nın ihracatı durmuş, fiyatlar keskin bir halde yükselmiş ve global besin krizi ikazları yapılmaya başlanmıştı.

ABD, Avrupa Birliği ve BM hücumları kınarken, Ukrayna Dışişleri Bakanlığı Rusya’nın atak ile taahhütlerini ihlal ettiği açıklamasını yaptı. Ukraynalı yetkililer buna rağmen, tahıl ihracatını planlanan formda gerçekleştirebilmek için teknik hazırlıkları sürdürdüklerini bildirdi.