Ukrayna: Rusya, Odessa limanını vurdu

Ukrayna: Rusya, Odessa limanını vurdu

Temmuz 31, 2022 Kapalı Yazar: admin

Ukrayna, Rusya’nın Ukrayna tahılının Odessa ve başka iki bölgeden Karadeniz üzerinden tekrar ihracı için muahede imzalamasının üzerinden 24 saat geçmeden Odessa limanını seyir füzeleri ile vurduğunu açıkladı.

Odessa Bölgesel Savunma Yönetimi tarafından yapılan açıklamada iki Kalibr füzesinin limanını altyapısını vurduğu öbür iki füzenin ise hava savunma sistemleri tarafında vurulduğu kaydedildi. Tahıl yükleme tesislerinin hasar görüp görmediği bilinmezken akınlar sonrası büyük bir duman katmanının kentin büyük bir kısmından görülebildiği belirtiliyor.

Tahıl ihraç mutabakatı Cuma günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres’in nezaretinde İstanbul’da imzalanmıştı.

Guterres Cuma günü yaptığı açıklamada, “Bugün Karadeniz’de dünyanın her zamankinden daha fazla gereksinimi olduğu bir vakitte bir umut ışığı bir rahatlama ihtimali belirdi” tabirlerini kullanmıştı.

Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenskiy’nin baş danışmanlarından Andriy Yermak bahisle ilgili, “Dün Ukrayna tahılının Karadeniz üzerinden ihracı için anlaşılmıştı bugün Rusya Odessa limanını vuruyor. Rusya’nın diplomatik olarak ikili oynamasıdır” değerlendirmesinde bulundu.

ABD Büyükelçisi Bridget A. Brink de Twitter’dan akına reaksiyon göstererek, “Akıl almaz. Rusya tarım eserlerinin Karadeniz üzerinden ihracına müsaade veren anlaşamayı imzalamasının üzerinden 24 saat geçmeden Odessa limanını vurdu. Kremlin gıdayı silah olarak kullanmaya devam ediyor. Rusya sorumlu tutulmalı” tabirlerini kullandı.