UEA: Küresel petrol arzı Haziran’da arttı

UEA: Küresel petrol arzı Haziran’da arttı

Temmuz 13, 2022 Kapalı Yazar: admin

IEA’nın haziran ayına ait “Petrol Piyasası Raporu”nda, üretim artışında Rusya, ABD ve Kanada’nın yüksek üretiminin tesirli olduğu belirtildi.

Raporda, “Rusya’nın memleketler arası yaptırımlara karşın direnci, haziranda dünya petrol arzını destekledi ve operasyonel problemler ve sivil huzursuzluk nedeniyle diğer yerlerdeki kesintilerin dengelenmesine yardımcı oldu.” tabiri kullanıldı.

Haziran ile aralık ortasında global petrol üretiminin günlük 1 milyon 800 bin varil artması öngörülen raporda, OPEC+ ülkelerinde de bu periyotta günlük 380 bin varillik üretim artışı beklendiği kaydedildi.

Aynı periyotta OPEC+ dışı ülkelerdeki üretimde günlük 1 milyon 400 varil artış yaşanacağı varsayım edilen raporda, Libya, Kazakistan ve Körfez ülkelerindeki üretim artışının Rusya kaynaklı azalışı dengeleyeceği öngörüldü.

OPEC’in günlük üretimi 180 bin varil arttı

Rapora nazaran, OPEC ham petrol üretimi haziranda bir evvelki aya nazaran 180 bin varil artarak günlük 28 milyon 740 bin varile yükseldi.

Bu devirde ham petrol dışındaki öteki konvansiyonel olmayan OPEC üretimi ise günlük 5 milyon 380 bin varil olarak kayıtlara geçti. Böylelikle OPEC’in toplam petrol üretimi geçen ay günlük 34 milyon 120 bin varil olarak gerçekleşti.

OPEC dışı ülkelerin günlük petrol üretimi ise kelam konusu periyotta bir evvelki aya nazaran yaklaşık günlük 500 bin varil artışla 65 milyon 340 bin varil oldu.

Buna nazaran, global petrol üretimi haziranda günlük 690 bin varil artarak yaklaşık 99 milyon 500 bin varile ulaştı.

Küresel petrol talebi

IEA, yüksek fiyatlar ve berbatlaşan ekonomik ortamın petrolü olumsuz etkilemeye başladığını belirterek global petrol talebini aşağı istikametli revize etti.

IEA, bu yılki global petrol talebinin yaklaşık 99 milyon 200 bin varil düzeyinde olacağını öngördü. Bu sayı geçen yılın günlük 1 milyon 700 bin varil altında seyrederken, gelecek yıl bunun 2 milyon 200 bin varillik bir büyümeye dönüşmesi bekleniyor.

Petrol talebinde bu yıl günlük 36 milyon 572 bin varille Asya Pasifik Bölgesi’nin başı çekmesi beklenirken, bu bölgeyi 30 milyon 935 bin varille Amerika kıtası ve 14 milyon 218 bin varille Avrupa’nın izleyeceği varsayım ediliyor.