UEA/Birol: Avrupa doğalgaz kullanımını sınırlamalı

UEA/Birol: Avrupa doğalgaz kullanımını sınırlamalı

Temmuz 19, 2022 Kapalı Yazar: admin

Uluslararası Güç Ajansı (UEA) Lideri Fatih Birol, kışın uzun ve sert geçmesi senaryosuna hazırlık maksadıyla Avrupa’nın önümüzdeki birkaç ay içinde doğalgaz tüketimini büyük ölçüde azaltması gerektiğini söyledi.

UEA, Avrupa’nın kışın yaşanması olası büyük bir doğalgaz krizini önlemek için atması gereken adımları listeledi.

Birol’a nazaran Avrupa Birliği (AB), ana tedarikçi Rusya’dan uzaklaşarak bir ölçü ilerleme kaydetmiş olsa da, arzın bütünüyle kesilmesi ihtimali de dahil Rusya’dan yapılacak sevkıyatlar belirsizliğini koruyor.

Kriz, sıcak hava dalgasıyla artıyor

Birol’un açıklamaları Avrupa’nın onlarca yıldır yaşadığı en makûs güç krizinin şiddetli sıcak hava dalgalarıyla arttığı sırada geldi. Yüksek sıcaklıklar nedeniyle konutları ve işyerlerini serin tutmak için doğalgazla üretilen elektriğe talep artıyor.

Bununla birlikte sıcak havalar rüzgar gücünü azaltırken, yükselen su sıcaklıkları nükleer santral üretimini sekteye uğrattı. Ayrıyeten düşen ırmak düzeyleri ve düşük kömür tedariki de elektrik kaynaklarını yetersiz hale getirmeye başladı.

Bununla birlikte alternatif doğalgaz tedarikçilerine güvenmenin de kâfi olmayacağı aktarıldı.

Birol, Norveç ve Azerbaycan ellerinden geleni yapsa bile Kuzey Afrika’dan yapılan teslimatların geçen yılın düzeylerine yakın olduğunu ve sıvılaştırılmış doğalgaz ithalatının şimdiden rekor düzeylere geldiğini söyledi.

12 milyar metreküp tasarruf şart

UEA’ya nazaran önümüzdeki üç ay içinde fazladan 12 milyar metreküp yahut yaklaşık 130 LNG tankeri seviyesinde tasarruf yapılması gerekiyor.

Birol, “Avrupa gaz deposunu kıştan evvel kâfi düzeylere getirmeye yönelik birinci adım, Avrupa’nın mevcut gaz tüketimini azaltmak ve tasarruf edilen gazı depoya koymak” dedi.

UEA Lideri, “Avrupa’yı şiddetli bir kışa hazırlamak için önemli ek kısıtlamalara gereksinim var” tabirlerini kullandı.

Birol, Avrupa’nın depolama alanlarını yüzde 90’a kadar doldurmayı başarsa bile, Rusya’nın sevkiyatı bütünüyle kesmesi durumunda yeniden de önemli arz ezası riski olduğunu belirtti.

UEA Lideri’ne nazaran depolama eşiği teminat altına alınmadan Rus akışları durursa risk daha da yükselecek.

Acil durum için birleşik eylem

Bu doğrultuda UEA’nın alınmasını önerdiği tedbirler şu formda:

– Nükleer üretimin yanı sıra süreksiz olarak kömür ve petrol kullanımını artırarak güç dalında doğalgaz kullanımı azaltılmalı.

– Termik santrallerin ulusal seviyede ve Avrupa seviyesinde işletilmesi konusunda sıkı işbirliği üzere doğalgaz ve elektrik operatörleri ortasında ortak uğraşlar geliştirilmeli.

– Soğutma standartlarını ve denetimlerini belirleyerek mesken elektriği talebini azaltmak. Hükümet ve kamu binaları bu mevzuda başı çekmeli, kampanyalar tüketiciler ortasındaki davranış değişiklikler teşvik edilmeli.

– AB genelinde acil durum planlamasına ait birleşik hareket.