UEA Başkanı Birol: Enerjide fiyat baskısı önümüzdeki aylarda da sürecek

UEA Başkanı Birol: Enerjide fiyat baskısı önümüzdeki aylarda da sürecek

Ağustos 1, 2022 Kapalı Yazar: admin

Uluslar Ortası Güç Ajansı (UEA) Lideri Fatih Birol küresel güç krizi ile ilgili Bloomberg HT’ye değerlendirmelerde bulundu.

Dünyanın bugüne kadar yaşamadığı kadar derin ve kompleks bir güç krizi ile karşı karşıya olduğunun altını çizen Birol “1970’li yıllarda da bu türlü krizler yaşadık; lakin yalnızca petrol piyasaları bu türlü şiddetli günlerden geçmişti. Şu anda hem petrol hem doğalgaz; hem kömür hem de elektrik güç bir durumdan geçiyor” dedi.

Birol “Önümüzdeki aylarda volotilite ve piyasadaki fiyat baskının süreceğini söylemek mümkün olabilir. Hem Avrupa hem de dünya için kuvvetli birkaç aya girildi” tabirlerini kullandı.

Avrupa’da bu kış güçlü geçeceğini söyleyen Birol ”Avrupa’nın yıllar uzunluğu gaz ve petrolde Rusya’ya bağımlılığı vardı. Şu anda Rusya’dan Avrupa’ya eskiye oranla yüzde 30-35’i kadar gaz geliyor ve bunun kesilme ihtimali var. Avrupa’da kömür üzere uzak durulan birçok güç cinslerinin bu kış kullanılması lazım. Ayrıyeten Belçika ve Almanya üzere kimi ülkeler nükleer güç santrallerini kapatmaya karar vermişlerdi. G7 başkanlar tepesinde bu kapatmayı en azından bir müddetliğine ertelemelerini önerdim. Belçika bu teklifimizi kabul etti ve santralleri kapatmayı erteledi. Almanya’da nükleer santrali kapatma kararını ertelerse hoş bir sürpriz olur. “ halinde konuştu.

Birol ayrıyeten Japonya’ya teknik testlerden geçen kimi nükleer santrallerin tekrar açılmasını önerdiğini de belirtti.

G7 önderler tepesinde güç krizinin çok önemli olduğu anlaşıldı ve önderler direksiyona geçtiğini söyleyen Birol “ Avrupa’da güç kısıntısı gönüllülük aslıyla olabilir. Gönüllülük temeliyle olmadığı takdirde hükümet kararıyla da gerçekleştirilebilir” dedi.

Birol “Doğu Avrupa ülkelerinin Rusya’ya bağımlılığı yüzde 90-95 düzeyinde gerçekleşiyor. Bu ülkeler bu krizden çok daha fazla etkilenebilirler. Kısıntı konusunda AB’de kendi içinde bir imtihandan geçecek. Avrupa’daki gaz ve elektrik operatörlerinin bir ortaya gelmesini önerdim. Elektrik tüketimi azaltılamazsa Avrupa’da ani kesintiler yaşanabilir.” formunda konuştu.