Uber’de lobicilik skandalı

Uber’de lobicilik skandalı

Temmuz 11, 2022 Kapalı Yazar: admin

ABD merkezli ulaşım şirketi Uber’e ilişkin binlerce doküman sızdırıldı. Bu dokümanlara nazaran şirket, birçok ülkede kurallara uymadan büyümek için birtakım üst seviye siyasetçilerden, bakanlardan bilinmeyen dayanak aldı.

Bu siyasalların ortasında şu an Fransa Cumhurbaşkanı olan Emmanuel Macron ve eski Avrupa Birliği (AB) yöneticilerinden Neelie Kroes da var.

Belgelere nazaran şirketin eski işvereni, bir polis baskınında tüm bilgisayarlara ve evraklara erişimi engelleyen “yok etme butonunun” devreye girmesi için buyruk de verdi.

Uber, “Geçmişteki aksiyonlarının bugünkü bedelleriyle uyumlu olmadığı” ve “bugün farklı bir şirket olduğu” açıklaması yaptı.

“Uber Files” ismiyle yayımlanan Uber dokümanları, 2013-2017 ortasında 83 bin e-mail ve 1.000’den fazla diyalog delili içeren 124 bin kayıttan oluşuyor.

İngiltere’de yayımlanan the Guardian gazetesine sızdırılan ve Milletlerarası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu (ICIJ) ile birlikte BBC Panorama’nın da dahil olduğu birtakım medya kuruluşlarıyla paylaşılan evraklar, birinci defa Uber’in 90 milyon dolarlık bir lobicilik faaliyetiyle tesirli siyasetçilerden takviye aldığını nasıl Avrupa’nın taksi piyasasını altüst edip süratle büyüdüğünü ortaya koyuyor.

2014’te Fransa’da taksi sürücüleri Uber’e karşı geniş çaplı protesto şovları düzenlerken o periyot İktisat Bakanı olan (Nisan ayında ikinci kere Cumhurbaşkanı seçilen) Macron, Uber’in yöneticisi Travis Kalanick’e “sen” diye hitap edecek kadar yakındı ve Uber’in lehine yasalar çıkaracağına dair dostuna kelam veriyordu.