TÜSED Başkanı Erdem’den ikinci el araç alacaklara uyarı

TÜSED Başkanı Erdem’den ikinci el araç alacaklara uyarı

Ağustos 1, 2022 Kapalı Yazar: admin

Türkiye Sigorta Eksperleri Derneği (TÜSED) Lideri Ahmet Nedim Fazilet, kaza geçmişi olan arabaları bedelinden daha yüksek fiyata satmak ismine sıklıkla başvurulan hile ve palavralara işaret ederek, “‘Karşı tarafın hasarı tramere yansıtılmış, sigorta şişirmesi hasar kaydı mevcut, hasar kaydı var fakat meblağ yok’ üzere telaffuzların hiçbiri gerçekliği bulunmamaktadır.” sözünü kullandı.

TÜSED’den yapılan açıklamada değerlendirmeleri yer alan Fazilet, Türkiye’de dolandırıcılık olaylarına en çok mevzu olan ikinci el araç pazarıyla ilgili ikazlarda bulundu.

Haksız çıkar elde etmek ismine şuurlu olarak yanlış beyanda bulunan satıcıların telaffuzlarının vakit içerisinde “doğru bilinen yanlışlar” haline geldiğini vurgulayan Fazilet, satılan araçtan daha yüksek kâr elde etmek için en sık başvurulan “kaskodan para almak için sigorta şişirmesi hasar kaydı mevcut” telaffuzunu anımsattı.

“Doğru bilinen yanlışlar”

Erdem, bir kaza yaşandıktan sonra aracın tamir için servise gönderildiğini kaydederek, şu bilgileri verdi:

“Servisteyken kaza nasıl olmuş, tamirat maliyeti nedir, birçok hususu göz önünde bulundurarak bağımsız ve tarafsız sigorta eksperi tespit eder. Ekspere karşın servis ya da araç sahibi istek ve isteklerine nazaran bir tamir bedeli çıkaramaz. Bu durum tüm sürece alışılmamış ve mümkün değil. Aslında çok küçük bir hasarı vardı lakin kaskodan para almak ismine sigorta şişirmesi hasar kaydı mevcut telaffuzlarına karşı tüketicilerin dikkatli olmasını tavsiye ediyoruz.”

TÜSED Lideri Fazilet, en sık başvurulan palavra beyanlardan bir başkasının “karşı tarafın hasar bedeli araca işlenmiş” olduğunu belirterek, bu türlü bir durumun sistemsel olarak mümkün olmadığını bildirdi.

Erdem, “Hangi araca, kaza sonrası tamirat için hangi süreç yapıldıysa, tekil olarak başka farklı her bir aracın şasi numarasına işlenir. Mevzuat gereği hiçbir sigorta şirketi, karşı tarafın hasarını hatalı olunsa dahi aracın hasar bedeline ekleyemez. Karşı tarafın hasarı tramere yansıtılmış, sigorta şişirmesi hasar kaydı mevcut, hasar kaydı var fakat meblağ yok üzere telaffuzlar hiçbiri gerçekliği yansıtmamaktadır.” açıklamasında bulundu.

“Bedeli kesinlikle sistemde var”

Ahmet Nedim Fazilet, tramer kayıtlarında bedelsiz hasarlarla karşılaşılabildiğini kaydederek, eksperlerin tam vakitli bilgi transferi gerçekleştirdiğini; lakin türel süreçler, sigorta şirketlerinin muhtemel kusurlu bildirimleri ve yanlışlı poliçe numaraları sebebiyle hasar kaydı meblağının plaka sorgulamalarında ortaya çıkmadığını anlattı.

Tüketicilerin bu üzere durumlarda ne yapacakları konusuna değinen Fazilet, “Böyle bir durumda araç satın almayı düşünen tüketiciler, satın almayı düşündükleri aracın şasi numarası üzerinden sorgulama yapmalı.” sözünü kullandı.