Türk oyuncak şirketi Sunman, Romanyalı Noriel’i satın aldı

Türk oyuncak şirketi Sunman, Romanyalı Noriel’i satın aldı

Ağustos 3, 2022 Kapalı Yazar: admin

Oyuncak hikayesi 38 yıl önce Kadıköy’de distribütörlük ile başlayan ve perakende markası Toyzz Shop ile bugün Türkiye ve KKTC’de 250′ye yakın mağazaya ulaşan Sunman büyüme planları kapsamında Türkiye’nin yanı sıra yurt dışı pazarlarda da yatırımlarına devam ediyor.

Bu yıl Temmuz ayında Kosova’da birinci yurt dışı mağazasını açan Sunman, iki hafta sonra bu sefer de Balkanlar’da önemli bir satın alma gerçekleştirdi.

Sunmanın bünyesine kattığı Noriel1980’lerde bir aile şirketi olarak yola çıktı. Noriel, 2016 yılında Orta ve Doğu Avrupa’daki en büyük özel sermaye şirketlerinden biri olan Enterprise Investors tarafından satın alınmasının ardından büyümesine devam etti. Bugün Romanya’nın her yerinde, 88 mağazası ve Bulgaristan’ı da kapsayan online platformu ile faaliyet gösteriyor.

Noriel, yurt dışında gerçekleştirdiğimiz birinci satın alma projemiz”

Satın alma anlaşmasıyla ilgili görüşlerini belirten Sunman Grup İdare Şurası Lideri Cem Sunman; İhracat gayeli büyüme stratejilerimiz çerçevesinde uzun süredir yurt dışında satın alma fırsatlarıdeğerlendiriyorduk. Romanya markası Noriel’i satın almamızı yurt dışı pazar hissemizi ve bölgede söz sahipliğimizi artıracak, ihracatımızı destekleyecek kıymetli bir adım olarak değerlendiriyoruzifadelerini kullandı. Satın alma bedeli taraflarca açıklanmadı.