Türk oyun sektörü 333 milyon dolar yatırımla Avrupa birincisi oldu

Türk oyun sektörü 333 milyon dolar yatırımla Avrupa birincisi oldu

Ağustos 3, 2022 Kapalı Yazar: admin

HANDE BERKTAN

2022 birinci yarıyılında oyun kesimine yapılan yatırımlar 333 milyon dolara ulaştı. 2021 yılı genelinde oyun kesimi, 266 milyon dolar yatırım almıştı. Hasebiyle bölüm bu yılın birinci 6 ayında geçtiğimiz yılın toplamını geçerek büyük bir muvaffakiyete imza attı.

Bu yılın birinci 6 ayında aldığı 333 milyon dolar yatırım meblağı, Türk oyun bölümünü tıpkı vakitte, Avrupa’da en çok yatırım alan ülke yaptı. Türkiye’nin akabinde 158 milyon dolarla İngiltere ikinci sırada, Norveç ise 60 milyon dolarla üçüncü sırada yer aldı.

En yüksek yatırım alan oyun teşebbüsleri, Dream Games, Spyke Games ve Angelic oldu

Oyun kesiminde en yüksek yatırımı alan teşebbüsler sırasıyla, 255 milyon dolar ile Dream Games, 55 milyon dolar ile Spyke Games ve 10 milyon ile metaverse oyunu Angelic oldu.

“Türk oyun kesimi bu yılı 500 milyon dolar yatırımla kapar”

Oyun geliştiricilere özel kuluçka merkezi Game Factory’nin İrtibat Yöneticisi Rıfat Tellioğlu, blockchain ve metaverse teşebbüslerine yapılan yatırımların 20 milyon dolara ulaştığını ve önümüzdeki periyotlarda daha fazla yatırım göreceklerini söyledi. Rifat Tellioğlu “Bu yılın birinci yarısında oyun dalına yapılan yatırımlar adet bakımından azalsa da yatırım ölçüsü, 2021’in toplamını geride bıraktı. 6 ay içerisinde 333 milyon dolar yatırım alan Türk oyun kesiminin yıl sonunu en az 500 milyon dolarla kapatmasını bekliyorum. Ayrıyeten birinci yarıyılda Türkiye’deki blockchain ve metaverse teşebbüslerine yapılan yatırımlar 20 milyon dolara ulaştı. Önümüzdeki devirlerde daha çok blockchain oyununun yatırım aldığını göreceğiz.” açıklamasını yaptı.

Her 4 dolardan 1’ini yeniden oyun dalı aldı

Bu yılın birinci yarısında Türkiye girişimcilik ekosistemi 1,4 milyar dolar yatırım aldı. Bu yatırımların 333 milyon dolarını ise oyun bölümü aldı. 2021 yılında olduğu üzere bu yılın birinci yarıyılında da Türkiye’de yapılan toplam yatırımın dörtte biri, oyun kesimine yapıldı. Oyun kesimine yapılan yatırımlarda Avrupa birincisi olan Türkiye, toplam girişimcilik ekosistemine yapılan yatırımlarda ise Avrupa’da 4. sırada yer aldı.

İlk sırada en yüksek yatırımı alan teslimat dalının akabinde, oyun bölümü onu takip etti. Böylelikle oyun kesimine yapılan yatırımlar, e-ticaret ve finans kesimine yapılan toplam yatırımı geçti.

2022’nin birinci yarıyılında 160 tane Türk teşebbüsüne yatırım yapıldı. Böylelikle yaklaşık olarak her gün yeni bir teşebbüs yatırım almış oldu. Finans bölümü, 20 adet yatırımla birinci sırada yer aldı. Akabinde 12’şer yatırımla oyun, sıhhat ve yapay zekâ ve makine öğrenmesi dalları geldi. Yatırım adedi bakımından birinci sırada yer alan finans teşebbüsleri, ortalama 1,35 milyon dolar yatırım aldı. Teşebbüs başına düşen ortalama yatırım ölçüsü sıhhat dalında 1,32 milyon dolar, yapay zekâ bölümünde 10,61 milyon dolar, oyun dalında ise 28 milyon dolar oldu.

Global oyun pazarı 200 milyar dolara koşuyor

Türk oyun pazarının, sektörel pazar büyüklüğü ise geçen yıl 1,2 milyar dolara yükselmiş, oyuncu sayısı ise 42 milyon olmuştu. Pandemide yüksek ivme kazanan oyun kesiminin geçen yıl, küresel pazar büyüklüğü ise 176 milyar dolara ulaşmıştı. Bunun 90 milyar doları taşınabilir oyunlardan geliyor. Küresel pazar büyüklüğünün bu yılın sonunda 200 milyar dolara ulaşması bekleniyor.