Toplam ciro  Mayıs’ta yıllık yüzde 132,7 arttı

Toplam ciro Mayıs’ta yıllık yüzde 132,7 arttı

Temmuz 14, 2022 Kapalı Yazar: admin

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Mayıs ayına ait ciro endekslerini açıkladı.

Buna nazaran, mevsim ve takvim tesirinden arındırılmış toplam ciro endeksi Mayıs ayında aylık bazda yüzde 4,8 arttı. Takvim tesirinden arındırılmış sanayi, inşaat, ticaret ve hizmet dalları toplam ciro endeksi de geçen yılın birebir ayına kıyasla yüzde 132,7 yükseldi.

Sanayi ve inşaat endeksleri

Sanayide takvim tesirinden arındırılmış ciro endeksi, Mayıs’ta yıllık bazda yüzde 128,7 artış kaydetti. Mevsim ve takvim tesirinden arındırılmış sanayi ciro endeksi ise Mayıs’ta bir evvelki aya nazaran yüzde 6,3 arttı.

İnşaat dalında takvim tesirinden arındırılmış ciro endeksinde, Mayıs’ta yıllık bazda yüzde 78,1 artış oldu. Mevsim ve takvim tesirlerinden arındırılmış inşaat ciro endeksinde bir evvelki aya nazaran yüzde 1,4 düşüş gerçekleşti.

Ticaret ve hizmet endeksleri

Takvim tesirinden arındırılmış ticaret ciro endeksi yıllık bazda yüzde 132,6 artış gösterdi, mevsim ve takvim tesirlerinden arındırılmış ticaret ciro endeksi aylık bazda yüzde 3,5 paha kazandı.

Hizmet bölümünde takvim tesirinden arındırılmış ciro endeksi Mayıs’ta geçen yılın tıpkı ayına nazaran yüzde 167,3 artarken, mevsim ve takvim tesirlerinden arındırılmış hizmet ciro endeksinde de aylık bazda yüzde 7,8 artış görüldü.