TOFAŞ CEO’su Eroldu: Euro/dolar eşitliği ihracat açısından olumsuz

TOFAŞ CEO’su Eroldu: Euro/dolar eşitliği ihracat açısından olumsuz

Temmuz 20, 2022 Kapalı Yazar: admin

Euro/Dolar paritesindeki gelişme, ihracatı yüklü olarak Avrupa’ya yapan kesimler açısından yeni bir risk olarak öne çıktı.

Euro/dolar paritesindeki hareketin otomotiv dalına tesirini Bloomberg HT’ye kıymetlendiren TOFAŞ CEO’su Cengiz Eroldu, gelişmenin kârlılığı ve ihracatta rekabeti olumsuz etkileyeceğini lisana getirdi. Eroldu, “Euro/dolar kurunun eşitlenmesi ihracat operasyonlarımızda kârlılığı olumsuz etkileyen bir faktör haline geldi” dedi.

“İhracatın yüzde 82’si euro”

2022 yılı birinci yarı ihracat bilgileri baz alındığında otomotiv sanayi ihracatının yüzde 82’sinin euro, yüzde 11’i ise dolar bazında gerçekleştiği bilgisini veren Eroldu, üretim girdileri açısından bakıldığında ise otomotiv endüstrinin çok katmanlı bir tedarik zinciri yapısına sahip olduğunu aktardı.

“Ana endüstrinin direkt ithal ettiği üretim girdilerindeki dolar hissesinin tartısının, ihracatımızdaki yükün üzerinde olduğunu biliyoruz. Öte yandan ülkemiz hammadde ithalatı da yüklü olarak dolar bazlı gerçekleşiyor” diyen Eroldu, bu bilgiler ışığında, dolar bazında ithal edilen eserin euro bazında ihraç edildiğinde geçmişte parite farkı ihracatçının lehine bir durum oluşturduğuna dikkat çekerek, “Euro/dolar kurunun eşitlenmesi ihracat operasyonlarımızda kârlılığı olumsuz etkileyen bir faktör haline geldi.” sözlerini kullandı.

Eroldu, doların, euro karşısında kıymet kazanmaya devam etmesi durumunda ihracatta rekabetçiliğin olumsuz etkileneceğini, 16 yıldır ihracat başkanı pozisyonunda olan kesimin Türkiye endüstrisinin dış ticaret istikrarına sağladığı katkının da olumsuz istikamette etkileneceğinin altını çizdi.

Eroldu, iç pazar açısıdan durumu işe şöyle yorumladı:

“İthal araçların yüklü olarak euro bölgesinden geldiği göz önüne alındığında paritedeki dolar lehine değişimin kısmen ithal eserlere rekabet avantajı kazandırdığını söyleyebiliriz.”