TMB/Eren: Konut sektöründe arz talep dengesizliği artarak devam ediyor

TMB/Eren: Konut sektöründe arz talep dengesizliği artarak devam ediyor

Temmuz 19, 2022 Kapalı Yazar: admin

Türkiye Müteahhitler Birliği Lider Erdal Eren Bloomberg HT’ye inşaat kesimine dair değerlendirmelerde bulundu.

Geçen yıla oranla inşaat maliyet endeksinde Mayıs ayı için yüzde 105 oranında artış açıklanmasına rağmen kamu altyapı yatırımlarında değerli bir sarfiyat olan güç ve materyal maliyetlerindeki artış oranının yaklaşık olarak yüzde 145 olarak gerçekleştiğine dikkat çeken Eren “İşçiliğin yüzde 44 oranında kalmasından ötürü materyaldeki artış bir oranda sübvanse edildi” dedi.

Eren “Bu artışları kompanse edecek bir fiyat artışı olmadığı için meslektaşlarımız yatırımlarını olabildiğince yavaş, olabildiğince zorlanarak yapmaya çalışıyorlar. İnşaat bölümü gerek konut bölümünde, fakat yüklü olarak kamu altyapı yatırımlarında kamuya yaptığı işleri banka kredileri ile finanse etmeye çalışıyor. Bu sürdürülebilir değil.” biçiminde konuştu.

Eren konut satışlarındaki artışa dair değerlendirmesinde “Konut kesiminde arz talep dengesizliği artarak devam ediyor. Konut üreticileri gerek finansman, gerek de başta akaryakıt olmak üzere gereç fiyatlarındaki çok maliyet artışı nedeniyle yeni konut projelerinde konut üretmekte zorlanıyorlar.

Haziran ayında 150 bin konut satılmış gözüküyor. Burada bizi ilgilendiren sevimsiz kısım bunların azamî yüzde 28’inin birinci el konut satışı olması. Yeni konut alma konusunda yavaşlama var. Hem yeni konut üretmek konusunda geri kalmış durumdayız, hem de vatandaşımız fiyat artışı sebebi ile maalesef yeni konut almaktan geri duruyor. Bunun bizim bölümümüze yahut istihdam ettiğimiz nüfusa bir yararı yok. İnşaat dalında yılbaşından beri yüzde 7’lik bir daralma var bu bizim kaygı ettiğimiz bir durum.” Tabirlerini kullandı.