Tesla, Musk’ın tweetleri için açılan davada uzlaşmaya hazırlanıyor

Tesla, Musk’ın tweetleri için açılan davada uzlaşmaya hazırlanıyor

Temmuz 31, 2022 Kapalı Yazar: admin

Tesla Inc.’in Elon Musk’ın 2018 yılında otomobil üreticisini özel bir şirket haline getirmekle ilgili tweet’i yüzünden açılan menkul değerler dolandırıcılığı davasında mümkün bir muahede için uzlaşma masasına oturacağı belirtildi.

Ekim ayında yapılması beklenen toplantı kararı, Ocak ayında başlayacak dava öncesinde davalıların Musk ve Tesla’ya karşı açtığı davada önemli ilerlemeler kaydetmesi sonrasında geldi.

ABD Bölge Hakimi Edward Chen iki ayn evvel verdiği kararda Musk’ın Twitter’dan yaptığı paylaşımların aldatıcı olduğuna hükmetmişti. Bu karar dört yıl evvel Musk’ın tweetlerinin piyasada baş karışıklığına neden olduğu periyotta Tesla pay fiyatlarında yaşanan dalgalanma ve milyarlarca dolarlık kayıpları için Musk’ı suçlayan yatırımcılar için son devirde en büyük kazanımlardan biri olarak bedellendiriliyor.

Mahkeme tutanaklarında Zoom uygulaması üzerinde 3 Ekim’de bir konferans düzenleneceği ve konferanstan 10 gün öncesine kadar tarafların karşılıklı olarak kapalılık kontratı sunması gerektiği hükmedildi.

Delaware Chancery Mahkemesi’nde görülen farklı bir davada da hakim ünlü milyaderin iptal ettiği 44 milyar dolarlık Twitter muahedesi için dava açılmasına müsaade vermiş ve birinci duruşmanın Ekim ayında görülmesine hükmetmişti.

Elon Musk birkaç yıldır kelam konusu tweetleri attığı periyotta kısa ömürlü Tesla’yı özel bir şirkete dönüştürme planı için gerekli finansmanı sağlamak için Suudi Arabistan Varlık Yatırım Fonu ile görüştüğünü münasebetiyle savının sağlam temellere dayandığında ısrar ediyor. Musk 2018 yılında Twitter’dan yaptığı açıklamada Tesla paylarını 420 dolardan satın alarak özel bir şirket haline getirmeyi değerlendirdiğini ve gerekli finansmanı inanç altına aldığını belirtmişti.