TESK: Fiyatlarla mücadele etmenin tek yolu perakende yasası

TESK: Fiyatlarla mücadele etmenin tek yolu perakende yasası

Temmuz 18, 2022 Kapalı Yazar: admin

TESK Genel Lideri Bendevi Palandöken, Bilecik Esnaf ve Sanatkarlar Odası ziyaretinde gazetecilere yaptığı açıklamada, esnaf ve sanatkarların yaşadığı zorlukları yerinde görmek için kente geldiklerini söyledi.

Pandeminin dünyayı saran bir ekonomik düşünceye neden olduğunu lisana getiren Palandöken, “Ülkemizde fiyatların yükselmesi, esnaf ve sanatkarın mağdur olmasına neden olan bir durum. Bizim en çok girdi maliyetimiz elektrik, doğalgaz ve petrol. Bunu çeşitlendirebiliriz, akaryakıttır, mazottur, LPG’dir, sürücü esnafının en büyük ıstıraplarından bir tanesi. Toplu taşıma, taksici, kamyoncu esnafı ve nalburun yüksek oluşundan maliyetlere aksayan fiyatlar, en bolluk olduğu devir dediğimiz temmuz-ağustos aylarında bile fiyatların nitekim çok yüksek oluşu vatandaşı, münasebetiyle esnafı çok etkiliyor.” diye konuştu.

“Fiyatlarla gayret edilmenin tek yolu perakende yasası”

Haksız rekabetin sürdüğünü ve mahallî esnafın çabasının güç olduğunu söyleyen Palandöken, şöyle devam etti:

“Sermaye sahipleri artık endüstriye yatırım değil buradaki klasik dokuyu bozacak formda ticareti yürütmeye çaba ediyorlar. Artık sokaklarda esnaf yerine ulusal marketlerin dolaştığı münasebetiyle ticaretin biçiminin değişmesiyle de buradaki esnafın büyüyüp endüstrici, tüccar olma talihinin elinden alındığı bir devirdeyiz. Yıllardır perakende maddesiyle uğraşıyoruz. Fiyatlarla uğraş edilmesinin tek yolunun kesinlikle bu perakende yasası ile düzeleceğini söylemeye çalışıyorum. Bu da pandemi sürecinde test edildi ve görüldü. Fiyatların kimler tarafından yükseldiğini esnafın bu bahisteki mağduriyetinin ve birçoğunun kapanmasına karşın yeniden devletine, milletine bağlı kalmak suretiyle bulunduğu yerin en büyük etkeni tekrar esnaf ve sanatkar oldu.”

Palandöken, bölgelerdeki meseleleri oda liderlerinden aldıklarını kaydederek, “Bugüne kadar ki yapılan işlerde devletin dayanakları olmasaydı, esnaf bugünkünden çok daha makus duruma düşerdi. Borçlarının ötelenmesi, iş yerinde kira dayanağının verilmesi, esnafın can suyu kredileri dediğimiz ucuz faizli kredilerin verilmesi.” dedi.

KYK kredileriyle ilgili bir çalışmanın gündemde olduğunu anımsatan Palandöken, “Biz Sayın Cumhurbaşkanı’mıza ‘Bizi de bu torba yasanın içine sokun. Bir an önce esnafın bu mağduriyetinin önlenmesi, iktisadın canlanması için olmazsa olmazıdır.’ dedik. Yoksa fiyatlarla rekabet gücü olmayan, bir tuşa bastığı vakit İstanbul’daki bir firmanın Türkiye’deki on binlerce dükkanına hükmettiği piyasadaki fiyat istikrarını bozan en büyük öge olduğunu siz de ben de kabul ediyorum zira onlarda sistem o denli gelişmiş bir vaziyetteki 10 bin tane esnafı düşünün, her birinde fiyatlar farklı olacak. Hepsi bir adamın olduğu vakit, tuşa bastığı vakit Hakkari’de de fiyat tıpkı, İstanbul’da da fiyat birebir. Bölgeler ortası fiyat farklılığının da çalışanların garantisinin temin edilebilmesi tek kalemde perakende yasası ile hallolabilecek bir durumda.” biçiminde konuştu.

Palandöken’e, konuşmasının akabinde Bilecik Esnaf ve Sanatkarlar Odası Lideri Halit Gölcan ve idare heyeti üyeleri tarafından ikram takdim edildi.