TCMB’nin net rezervi 20 yılın en düşük seviyesinde

TCMB’nin net rezervi 20 yılın en düşük seviyesinde

Temmuz 20, 2022 Kapalı Yazar: admin

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) net rezervleri 20 yılın en düşük düzeyine geriledi.

TCMB bilgilerine nazaran, 8 Temmuz haftası itibariyle net rezervler 6,1 milyar dolar olarak kaydedildi. Bir evvelki hafta bu sayı 7,5 milyar TL olmuştu.

TCMB’nin brüt rezervleri ise tıpkı hafta itibariyle 98,7 milyar dolar olarak kaydedildi. Brüt rezervlerde bir evvelki hafta 100,9 milyar dolarlık gerçekleşme kaydedilmişti.

TCMB’nin swap hariç net rezervi 8 Temmuz haftasında eksi 54,8 milyar dolar oldu. Bir evvelki hafta swap hariç net rezerv eksi 54,3 milyar dolar olmuştu.

Yurt içi yerleşiklerin Döviz mevduatları pariteden arındırılmış dataya nazaran arttı

Yurt içi yerleşiklerin döviz mevduatlarına bakıldığında 8 Temmuz haftasında nominal olarak 1,1 milyar dolarlık düşüş kaydedildi. Böylece döviz mevduatları 208,8 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Döviz mevduatlarına parite tesirinden arındırılarak bakıldığında ise gerçek ve hükmî bireylerin döviz mevduatlarında artış görüldü.

Buna nazaran yurt içi yerleşiklerin pariteden arındırılmış döviz mevduatı 8 Temmuz haftasında 1,5 milyar dolar arttı. Bu bilgi setine nazaran gerçek bireylerin döviz mevduatları 593 milyon dolar, hukuksal şahıslarda ise 923 milyon dolar arttı.

BDDK datalarına nazaran 8 Temmuz haftası itibariyle kur muhafazalı mevduat toplamı 1,07 trilyon TL oldu.