TCMB’nin brüt rezervleri 1 yılın en düşük seviyesinde

TCMB’nin brüt rezervleri 1 yılın en düşük seviyesinde

Ağustos 3, 2022 Kapalı Yazar: admin

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) brüt Döviz rezervlerindeki düşüş ivmesi geçen hafta da devam etti.

TCMB bilgilerine nazaran 22 Temmuz haftası itibariyle brüt rezervler 98,3 milyar dolar oldu. Böylece Haziran 2021’den bu yana en düşük düzey kaydedildi. Bir evvelki hafta brüt rezervler 99,4 milyar dolar olmuştu.

TCMB’nin net rezervlerinde hudutlu da olsa toparlanma görüldü. Bir evvelki hafta 6,4 milyar dolar olan net rezervler 22 Temmuz haftasında 6,7 milyar dolara çıktı. Bunun yanında swap hariç net rezervlerde ise gerileme izlendi. Birebir hafta itibariyle swap hariç net rezervler eksi 55,4 milyar dolar oldu, bir evvelki hafta bu rezervler eksi 54,8 milyar dolar olmuştu.

Rezervler açısından bir müddettir takip edilen kur muhafazalı mevduatta büyüklük 1,10 trilyon TL oldu.

Döviz mevduatlarına bakıldığında ise yurt içi yerleşiklerin döviz mevduatlarının geçen hafta 736 milyon dolar artışla 210,4 milyar dolara çıktığı görüldü. Pariteden arındırıldığında ise döviz mevduatlarının 742 milyon dolar azaldığı kaydedildi. Bu bilgi setine nazaran gerçek bireylerin mevduatı 513 milyon dolar, hukuksal bireylerin ise 229 milyon dolar azaldı.

Yabancıların menkul değer istatistiklerine bakıldığında ise geçen hafta payda net 77 milyon dolarlık, tahvilde ise 4 milyon dolarlık satış görüldü.