TCMB 2022 enflasyon tahminini yüzde 60,4’e yükseltti

TCMB 2022 enflasyon tahminini yüzde 60,4’e yükseltti

Ağustos 3, 2022 Kapalı Yazar: admin

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Lideri Şahap Kavcıoğlu enflasyon raporu sunumunu yapıyor.

Kavcıoğlu’nun sunumunda öne çıkan tabirler şunlar oldu:

Yılın ikinci çeyreğinde gerçekleşen jeopolitik riskler ile pandemiden kaynaklanan aksamalar global iktisadi faaliyeti olumsuz etkilemektedir.

Para siyaseti kararları global iktisatta bariz yavaşlama mümkünlüğünü güçlendirdi.

Emtia fiyatları bir ölçü geriledi, tedarik mühletleri kısaldı.

Gelişmiş ve gelişen ülkelerdeki enflasyon 25 yılın tepesine çıktı.

Cari istikrarda çevrimsel tesirlerden arındırılmış güzelleşme devam ediyor.

Küresel emtia fiyatları olağanlaşma eğilimine girdiğinde, ekonomimiz cari fazla verme kapasitesine ulaşmış olacaktır, bu durum Türkiye iktisadı için istikamete bir periyodun başlangıcına, kısa vadeli finansman gereksiniminin asgariye indiği ihracata dayalı büyümeye işaret ediyor.

Yatırım harcamaları sağlıklı ve sürdürülebilir olarak sağlıklı bir çerçevede devam etmektedir. Makine yatırımları istikrarlı bir biçimde büyümeye devam ediyor.

İkinci çeyrekte iç talep yataya yakın seyrederken, sanayi üretimi dış talebin de tesiriyle gücünü korumuştur.

Sanayi üretiminde gözlenen artış imalat endüstrinin geneline yayıldı. Güçlü ekonomik büyüme kapasite kullanım oranlarına da yansımaktadır.

Göstergeler ek kapasite işaret etmekte ve yatırım talebini desteklemektedir. Kapasite artışları son devirde yatırım iştahı yüksek olan firmaların bulunduğu bölümlerde daha da bariz olarak ortaya çıkmaktadır. Eğilimin yatırım malı üreten ve ihracatçı dallar başta olmak üzere güçlendiğini gözlüyoruz.

Toplam istihdam edilen kişi sayısı tarihî yüksek düzeylere ulaşmıştır. İstihdam açığı hala yüksek düzeylerde seyrediyor.

İhracatımızın eser ve pazar çeşitliliği son devirde hızlanmak suretiyle istikrarlı bir halde artmaktadır.

İkinci çeyrekte global emtia fiyatlarındaki güçlü artışlar, tedarik zincirindeki aksaklıkların neden olduğu arz kısıtları ve döviz kurları tüketici kurları üzerinde baskı oluşturmaya devam etmiş, enflasyondaki artışın temel belirleyici olmuştur.

Enflasyon Nisan raporunda öngördüğümüz patikanın üzerinde kalmıştır.

Çekirdek enflasyon göstergeleri ise daha olumlu bir görünüm sergilemektedir.

Yılın ikinci çeyreğinde ithalat ünite bedel endeksi bilhassa güç fiyatlarındaki artışa bağlı yükseldi, enflasyonu üst çeken ana etkenlerden biri olmuştur.

Küresel güç piyasalarında Rusya ve Ukrayna ortasındaki çatışma nedeniyle daha bariz hale gelen arz ve talep dengesizliklerinin ikinci çeyrekte sürmesi güç fiyatlarına yansımıştır.

Enflasyonda talep şartlarının tesiri hudutlu.

İmalat sanayi firmalarının siparişlerine yönelik anket dataları, kartla harcamalar göstergeleri ivme kaybına işaret etmektedir.

2.çeyrekte çıktığı açığı göstergelerinde yavaşlama gözlendi, 2.yarıda düşüş hızlanacak. Almakta olduğumuz kararlarla en kısa vakitte enflasyonda kalıcı düşüşü hedeflemekteyiz. Liralaşma perspektifi ile araçlarımızı faal olarak kullandık ve kullanmaya devam edeceğiz.

Son periyotta makroihtiyati politikalarımızı güçlendirdik.

Likidite, teminat ve zarurî karşılık araçlarını faal olarak kullanıyoruz. Nakdî transferin aktifliği açısından aktifliği hissedilir adım attık.

Teminat düzenlemeleri kapsamında birinci olarak Mayıs ayında para takası ve bankalararası para süreçleri için DİBS sepetinin kapsamını değiştirdik.

Ekonominin potansiyeli ile uyumlu bir nakdî büyümeyi gözeterek, tüm faizlerin siyaset faizine yakınsaması için gereken adımları atmaya devam edeceğiz.

Mevcut rapor periyodunun başında oluşan üst istikametli varsayım sapması son periyottaki olumlu gelişmelerle telafi edilmiştir.

Ham petrol ve emtia fiyatlarının genel düzeyine ait varsayımlarımızı 2022 büyük oranda koruduk.

2022 yıl sonu besin enflasyon kestirimi yüzde 49’dan yüzde 71,3’e yükseldi.

2022 yıl sonu enflasyon varsayımı yüzde 42,8’den yüzde 60,4’e yükseldi.

Enflasyonun 2023 yıl sonunda yüzde 19,2 olarak gerçekleşeceğini kestirim ediyoruz.

Enflasyonun 2024 yıl sonunda yüzde 8,8 olarak gerçekleşeceğini varsayım ediyoruz.

Uygulanan siyasetlerle kredi gelişiminde olağanlaşma başladı.

Küresel fiyat artışları olağana döndüğünde Türkiye iktisadının cari fazla verdiğini göreceğiz.

Enflasyonun atalete dönüşmemesi için çok ağır ve sert önlemlerle bu süreci kısa müddette zıdda çevirmek için kararlar almaya devam ediyoruz.

Dünyada ülkelerin yapısı prestijiyle önlemlere karşılık resesyon süreci konuşuluyor, IMF tüm ülkelerde büyümeyi aşağı istikamette güncelledi, Türkiye üst gerçek güncellenen tek ülke pozisyonunda.

Dünyada resesyonun konuşulmadığı tek ülke Türkiye.

Rusya ile lokal paralarla ticaret için kıymetli uzaklık kat ettik.

Rusya tarafında görüşmelerimiz devam ediyor, yalnızca Rusya değil öteki ülkelerle de swap mutabakatları için görüşmeler devam ediyor.

Geçen yıl ROM’u kaldırdık, liralaşmayı öncelendirdik, faal halde kullanım aracı hale getireceğiz, Merkez Bankası kendi yönettiği, aldığı kararlarda yüklü liralaşmayı önceleyerek alıyor.

Rezervlerimiz geçen yıl da birebir düzeydeydi, bu yıl da tıpkı düzeylerde, güç maliyeti arttı, tüm ödemelerini rahatlıkla ödüyor, ödeyecek, bunlar için kâfi rezervlerimiz, gücümüz var, çok düzgün durumda, rezerv erimesi değil rezerv değiştirmesi var.

(Rusya ile lokal parayla ticaret görüşmeleri) Ticaretimizde o kadar fark yaşanmıyor, ticaret kendi istikrarını buluyor, güç ödemelerimiz, ticaret, turizm var, görüşmeler kıymetli bir noktaya geldi.

Dijital para ile ilgili hoş haberleri kısa vakitte vereceğiz, çalışmalar olumlu halde devam ediyor, sona gerçek geliyoruz.

Önümüzdeki periyotta rezervlerdeki artışı göreceğiz, YUVAM’da hedeflediğimiz yıl sonu sayısına yanlışsız yaklaşıyoruz.

Bankacılık bölümümüz dünyadaki en yeterli bankacılık dalı başında geliyor, bu kadar sağlam ve güçlü bir bankacılık bölümünün bu türlü bir CDS’i hak ettiğini düşünmüyorum.