‘Tatil bölgelerindeki restoranların yüzde 30’u fırsatçılık yapıyor’

‘Tatil bölgelerindeki restoranların yüzde 30’u fırsatçılık yapıyor’

Temmuz 13, 2022 Kapalı Yazar: admin

CEMRE PARILTI KARACA

Tatil döneminin açılmasıyla bir arada yerli turist tatil bölgelerindeki restoranlara gidemez oldu. Bir birçok ise yolu fiyatları derneklere şikayet etmekte buldu. Restoran fiyatlarında geçtiğimiz yıldan bu yana yüzde 100’den fazla artış gözlemleniyor.

Tüm Restoranlar ve Turizmciler Derneği Lideri Ramazan Bingöl, kimi esnafların fırsatçılık yaparak kar marjlarının yüzde 30-40 bandında olması gerekirken yüzde 100-200 oranında tuttuğunu söyledi.. Bingöl, mevzu hakkında “Özellikle tatil bölgelerinde esnafın yüzde 30’u fırsatçılık yapıyor. Biz de bu durumdan şikayetçiyiz, derneğimize gelen şikayetler yüzde 200’ü aşmış vaziyette. Hazine ve Maliye Bakanlığı ile önümüzdeki haftalarda bir toplantı yapıp bu durumu gündeme getireceğiz. Bizim dalımız başıboş bir bölüm. Bunun bu türlü olması hakikat değil, bu durumu Bakanlık ile görüşeceğiz” açıklamalarında bulundu.

Restoranlar vizyon değiştirmezse kesimin yüzde 50’si kepenk kapatır”

Artan besin, güç, kira ve personel maliyetlerine dikkat çeken Ramazan Bingöl, “Artık orta gelirlinin gidebileceği bir restoran neredeyse kalmadı. ‘A plus’ yerlerde yani bin ile 3 bin TL ortası restoranlarda müşteri artışı yaşanıyor. Lakin daha orta segmentlerdeki restoranlarda yüzde 30 müşteri kaybı var. En kolay güveç bile 100 lira. Bu işletmeciye müşterileri sorunca fiyatlardan ötürü düşüş olduğunu lakin maliyetler hasebiyle yeniden de artırım yapmak zorunda olduklarını söylüyor” dedi.

Restoran kesiminde vizyon ve misyonun değişmesi gerektiğini vurgulayan Bingöl, “yoksa dalın yüzde 50’si kepenk kapatacak. Restoranlar ne yazık ki ya çok değerli olacak ya da kapanacak. Artık daha güzel kalitede, daha uygun servisle lakin biraz kıymetli hizmet veren restoranlar ayakta kalacak” dedi.

“Restoran kesimi başıboş bir sektör”

Artan fahiş fiyatlardan dernek olarak da epey rahatsız olduklarını söyleyen Bingöl, “sektörümüzde ne yazık ki bir kontrol düzeneği yok. Başıboş bir bölüm, hasebiyle bu artırımları ve haksız rekabet ortamını görüyoruz. Bu mevzuyu ilerleyen haftalarda Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ile görüşeceğiz. Bu mevzuda gereken bilgilendirmeyi yapacağız. Umarım bu sorunu en kısa müddette çözeriz zira bu fiyatlar ve fırsatçılar iktisadın istikrarını de bozuyor. Bu asla isteyeceğimiz bir şey değil.” açıklamalarında bulundu.