Tahıl koridoru koordinasyon merkezi Çarşamba açılıyor

Tahıl koridoru koordinasyon merkezi Çarşamba açılıyor

Ağustos 1, 2022 Kapalı Yazar: admin

Milli Savunma Bakanlığı 27 Temmuz’da İstanbul’daki Ulusal Savunma Üniversitesi’nde tahıl koridoru mutabakatı kapsamında oluşturulan Müşterek Uyum Merkezi’nin açılış merasiminin yapılacağını duyurdu.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreterinin Sözcüsü, Ukrayna’dan tahıl yüklü birinci gemilerin birkaç gün içinde yola çıkmasının beklendiğini açıklamıştı. Sözcü, BM’nin mutabakatın imzalanmasından bu yana sık sık temas kurduğunu belirttiği tarafların mutabakata olan bağlılıklarını yine teyit ettiklerini tabir etti.

Cuma günü İstanbul’da düzenlenen merasimde Ukrayna ile tahıl koridoru muahedesine imza atmasının üzerinden 24 saat geçmeden Rusya, seyir füzeleri ile Odesa Limanı’nı vurmuştu. Ukraynalı yetkililer tahıl depolarının isabet almadığını açıklarken, Rusya da Odesa’daki askeri bölgenin amaç alındığını duyurmuştu. Ukrayna tahıl ihracatını planlanan formda gerçekleştirebilmek için teknik hazırlıkları sürdürdüğünü bildirmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan dünkü TRT yayınında tahıl sevkiyatı mutabakatına ait, “Herkesten attıkları imzalara sahip çıkmalarını ve üstlendikleri sorumluluklara uygun hareket etmelerini bekliyoruz” sözlerini kullandı.