‘Tahıl için Türkiye’de anlaşmaya varılır’ umudu

‘Tahıl için Türkiye’de anlaşmaya varılır’ umudu

Temmuz 18, 2022 Kapalı Yazar: admin

Avrupa Birliği (AB) Dış Bağlar ve Güvenlik Siyaseti Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, yaz tatilinden evvelki son AB Dışişleri Bakanları Toplantısı’nın girişinde basın mensuplarına konuştu.

Borell, “Bu hafta Odessa ve öbür limanlar üzerindeki blokajın kaldırılması için bir mutabakata varılacağını umuyorum.” dedi.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba’nın da sabah oturumuna katılarak bilhassa tahıl ambargosuyla ilgili bilgi vereceğini aktaran Borrell, bu hafta Türkiye’de yapılacak görüşmelerle ilgili bir soruya, “Bu hafta Odessa ve başka limanlar üzerindeki blokajın kaldırılması için bir muahedeye varılmasının mümkün olacağını umuyorum. On binlerce insanın hayatı bu muahedeye bağlı. Bu diplomatik bir oyun değil, bu pek çok insan için vefat kalım sorunu.” karşılığını verdi.

‘Yaptırımlar, Rusya’dan daha büyük ziyan verdi’ iddiası

Borrell, AB’nin Rusya’ya yönelik mevcut yaptırımlarının güçlendirilmesi konusunu ele alacaklarını lisana getirdi.

Komisyonun yeni tekliflerde bulunduğunu, bunlardan en kıymetlisinin Rusya altınına ambargo olduğunu vurgulayan Borrell, yaptırımların tesirli olup olmadığıyla ilgili büyük bir tartışmanın sürdüğünü, yaptırımların Rusya’dan daha çok ziyan verdiğini düşünenlerin olduğunu, hatta birtakım AB başkanlarının yaptırımları yanılgı olarak gördüğünü kaydetti.

“Yaptırımların yanılgı olduğunu düşünmüyorum. Ne yapmamız gerekiyorsa onu yaptık.” diyen Borrell, petrol fiyatlarının yaptırımlar nedeniyle arttığını tez edenlerin, grafiklere bakarak bunun bu türlü olmadığını görmesi gerektiğine işaret etti.

Borrell, bakanların Ukrayna’ya yeni askeri yaptırımları onaylayacağından emin olduğunu belirtti.

Enerji arzı 20 Temmuz’da görüşülecek

“Rusya’nın gazı bize karşı silah olarak kullanabileceğini biliyoruz.” diyen Borrell, Kurulun 20 Temmuz’da gaz arzı için seçenekleri görüşeceğini lisana getirdi.

Borrell, “İkisi farklı şeyler. Biz, Ukrayna’yı desteklemek ve Rusya’ya karşı yaptırım uygulamaktan vazgeçmeyeceğiz.” dedi.