Tahıl anlaşması için tarihi imzalar atıldı

Tahıl anlaşması için tarihi imzalar atıldı

Temmuz 31, 2022 Kapalı Yazar: admin

Küresel olarak en kıymetli soranlardan biri haline gelen tahıl krizi İstanbul’da çözüldü.

UKRAYNA tahılının Karadeniz üzerinden dünya pazarlarına sevki hasebiyle Türkiye’nin mesken sahipliğinde gerçekleşen ‘Tahıl Sevkiyatı Anlaşması’ için tarihi imzalar atıldı.

Ukrayna tahılının Karadeniz üzerinden ihracatının tekrar başlatılmasını içeren muahede Cumhurbaşkanı Erdoğan, BM Genel Sekreteri Guterres ve Rusya Savunma Bakanı Şoygu’nun iştirakiyle Dolmabahçe Ofisi’nde imzalanadı.

Tören öncesi konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar;

29 Mart’ta yaptığımız ve müzakere sürecinde değerli bir gelişmeyi sağlayan toplantının devamı gerçekleştiriyoruz. Tüm dünyayı uzun müddettir meşgul eden global besin krizinin tahlilini sağlamanın haklı gururunu yaşıyoruz. Tarım ve besin tedariki pek çok açıdan değerlidir. Global bir sorun haline gelen besin enflasyonunu denetimine de yardımcı olacak.

Ukrayna koridorunda bekleyen tahılları Karadeniz’de ihraç edilmesi için ağır bir temas yürüttük. Her iki ülkenin de telaşlarının giderilmesi için ağır gayret sarf ettik.

Putin ve Zelenskiy’e liderlikleri için teşekkür ederim. Son derece kıymetli planın icrası İstanbul’da kurulacak Müşterek Konferans Merkezi’nden sağlanacakt. Bundan yaklaşık 4 ay evvel Ukrayna ve Rusya ortasında gerçekleşen görüşmede savaşın sona ereceğine dair umutları yeşertmiştik, maalesef yaşanan bu türlü gelişmeler olmadı. Savaşın kazananı olmaz. Savaş yalnızca tarafları, bölge ülkeleri değil dünyanın en ücra köşesindeki insanları etkiliyor. Bu savaşın bir an evvel sona ermesini diliyoruz.

“Anlaşma dünya için atılıyor”

Tören öncesinde birinci kelam alan BM Genel Sekreteri Guterres’in açıklamalarından öne çıkanlar özetle şöyle;

Türkiye Cumhuriyeti’ne Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan’a çok teşekkür ederim, bu süreç sizin ısrarınızla oldu. Herkesin yararı olacak bu teşebbüsün önünü açtınız, bu dünyanın her bölümüne odaklanıyor. Bu muahede aslında dünya için imzalanıyor. Global besin ağındaki açığın azalması sağlanacak, besin fiyatlarının düşmesini sağlayacak. Sayın Zelenskiy ve Putin ile görüşerek tahlil bulmaya çalışıyoruz. Global dünya besin krizinin tahlili için dünyanın buna gereksinimi var ve Türkiye’nin burada kritik bir kıymeti var. Karadeniz’deki geçişin sağlanması için bugün buradayız.

İki tarafın da bu kanlı çatışmaya girdiği noktada artık sona gelinmesi gerektiğini düşünüyorum. Karadeniz’deki bu umut ışığı çok parlak, bu umut ışığı insanların çektiğini problemlerin sonuna gelinmesini sağlasın.

13 Temmuz’da birinci toplantı yapılmıştı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres’in hazır bulunduğu ‘Tahıl Sevkiyatı Mutabakatı İmza Töreni’ imza merasimi için Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu’nun da ortalarında olduğu heyet, özel uçakla Moskova’dan 13.45 sıralarında İstanbul Havalimanı’na geldi.

Ukrayna limanlarında bekleyen tahıl ve besin hususlarının sevkine ait, Türkiye, Ukrayna, Rusya ve BM askeri heyetleri ortasında 13 Temmuz’da İstanbul’da teknik toplantı gerçekleşmişti.