Suudi Arabistan’dan kritik petrol üretimi kararı

Suudi Arabistan’dan kritik petrol üretimi kararı

Temmuz 16, 2022 Kapalı Yazar: admin

ABD Lideri Joe Biden ve 9 Arap ülkesinden başkanların iştirakiyle düzenlenen “Cidde Güvenlik ve Kalkınma Zirvesi”, konut sahibi Suudi Arabistan Veliaht Prens Bin Selman’ın açılış konuşmasıyla başladı.

Konuşmasında dünyanın birçok zorlukla karşı karşıya kaldığı bir devirden geçtiğini belirten Bin Selman, “Zirvenin, ortak çıkarlarımıza hizmet etmek, bölgede güvenlik ve kalkınmayı tesis etmek ismine ülkelerimiz ve ABD ortasında stratejik paydaşlığı derinleştirmek için yeni bir iş birliği çağı oluşturmasını umuyoruz.” dedi.

Küresel zorluklarla çabada memleketler arası gayretlerin artırılması gerektiğini kaydeden Bin Selman, Suudi Arabistan’ın daha evvel ilan ettiği üzere petrol üretimini günlük 13 milyon varile çıkarma kararı aldığını, bunun dışında ek kapasiteleri olmayacağını söyledi.

İran’la alakalara de değinen Bin Selman, “Komşu bir ülke olarak İran’ı memleketler arası meşruiyet, öteki ülkelerin iç işlerine karışmama ve Milletlerarası Atom Gücü ile iş birliği unsurlarına bağlı kalarak bölge ülkeleriyle bu vizyonun bir modülü olmaya davet ediyoruz.” dedi.

Veliaht Prens, petrol üretimini günlük 13 milyon varile çıkarma planıyla ilgili bir takvim açıklamadı lakin Suudi Arabistan Güç Bakanı Abdulaziz bin Selman mayısta yaptığı açıklamada bu gaye için 2027 başını işaret etmişti. Suudi Güç Bakanı, bu müddette petrol üretimini 1 milyon varilden daha fazla artırarak 13 milyon varile yükseltmeyi hedeflediklerini bildirmişti.