18.7 C
İstanbul
1 Ekim 2020 Perşembe 23:14
Ana Sayfa Spor Menisküs nasıl azaltılır? Menisküse iyi gelen uygulamalar

Menisküs nasıl azaltılır? Menisküse iyi gelen uygulamalar

Genellikle sporcu hastalığı olarak bilinse de menisküs, toplumda çok yaygın bir hastalıktır. Menisküs yırtıklarında akla gelen ilk tedavi yöntemi ameliyat gibi görünse de aslında bu son çaredir. Peki menisküs nasıl azaltılır? Menisküs yırtığı nasıl düzelir?

Menisküs; dizde bulunan diz kapağının kaymasını ve vücut ağırlığının dize eşit dağılmasını sağlayan lastik dokuda yer alan disklerdir. Menisküs rahatsızlığı bu bölgedeki yırtılma ile oluşmaktadır. Genel olarak sporcu hastalığı olarak bilinmektedir. Fakat normal hayatta kişinin ani şekilde dönmesi sonucu da aniden yırtılma meydana gelebilmektedir.

Menisküs rahatsızlığı olan kişiler; eğilip kalkma hareketlerinde ağrılar hissedebilmekte, uzun süre çömelerek ya da bacağını uzatarak sabit duramamakta, merdiven çıkarken sorun yaşamakta ve bazen de bacaklarında his kaybı yaşayabilmektedir.

Menisküs teşhisi konan kişi tedavi yöntemi olarak hemen ameliyat edilmemektedir. Kişinin dizine sıcak ve soğuk kompres yapması, bacağını sıkıca sarması, bacağını uzun süre dinlendirmesi istenmektedir. Menisküs için önlem almakta önemlidir. Kıkırdak dokuları güçlendirmek için; bol su içilmeli, sebze ve meyve tüketimi yeterli düzeyde yapılması, vitamin ve protein alınmalı, kişiyi zorlamayacak şekilde küçük yaşlardan itibaren spor yapılmalıdır.

Eğer menisküs yırtılması ileri düzeydeyse ve kişinin yürümesine engel teşkil etmeye başlamışsa cerrahi müdahale yapılması uygun görülmektedir. Menisküs yırtılmasına benzer şikayetleriniz bulunmaktaysa ihmal etmeden mutlaka bir doktora görünmeniz gerekmektedir.

Kaynak

TTB: Sağlık Bakanı’nı istifaya davet ediyoruz

Türk Tabipleri Birliği (TTB), belirti göstermeyen ama testi pozitif çıkan vakaların günlük açıklanan tabloda yer almadığını açıklayan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’yı istifaya çağırdı.

Pentagon’dan Azerbaycan-Ermenistan çatışması açıklaması

ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Yarbay Thomas Campbell, Azerbaycan ve Ermenistan’a askeri desteği hiçbir şekilde iki ülke arasındaki çatışmalarla ilişkili olmayacak şekilde yapılandırdıklarını açıkladı. Olayları yakından izlediklerini belirten Campbell, "Şiddeti kınıyor ve hayatını kaybedenlerin ve yaralananların ailelerine taziyelerimizi iletiyoruz." dedi.

Fransa’daki vaka sayılarında tehlikeli eşik aşıldı

İspanya’da son 24 saatte 9 bin 419 kişide daha koronavirüs tespit edilirken, Fransa’da ise yeni vaka sayısı 13 bin 970 oldu. Avrupa ülkelerinde vaka sayısı...

1 Ekim Süper Loto sonuçları belli oldu! İşte kazandıran numaralar…

En çok oynanan şans oyunlarından biri olan Süper Loto’da 1 Ekim çekilişi tamamlandı. Canlı yayında noter huzurunda yapılan çekiliş sonuçlarına göre şanslı 6 numara şöyle oldu; 4-10-33-39-51-54

Alpay bebeğin şüpheli ölümündeki sır perdesi Didem Arslan Yılmaz’la VAZGEÇME’de aydınlanıyor

Hatay’ın Antakya ilçesinde 3 Ağustos günü bir binanın bodrum katında çıkan yangında 1 yaşındaki Alpay Mutlu hayatını kaybetmişti. Baba Hasan Mutlu ve dede Salih Mutlu şüpheli gördükleri yangının aydınlatılması için Show TV’de ekranlara gelen Didem Arslan Yılmaz’la VAZGEÇME programına başvurdu

Avustralya’da başörtülü hamile kadına saldıran şahıs cezasız kalmadı

Avustralya’da geçen yıl bir kafede başörtülü hamile kadına saldıran Stipe Lozina adlı kişi, 3 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Duruşmada ırkçı sözler söyleyen şahsa, şizofreni...