SocGen’den yıl sonu dolar/TL tahmini

SocGen’den yıl sonu dolar/TL tahmini

Temmuz 18, 2022 Kapalı Yazar: admin

Fransız Société Générale (SocGen) ABD’de resesyon ihtimalinin önümüzdeki birkaç ay daha piyasayı domine etmesini beklediklerini belirtirken ortalarında TL’nin de bulunduğu birçok gelişen ülke para ünitesine karşı dolar tavsiyesinde bulundu.

Banka yıl sonunda Dolar/TL kurunun 22’ye çıkacağı kestiriminde bulundu.

Phoenix Kalen liderliğindeki banka stratejistleri tarafından hazırlanan bilgi notunda, “Kısa vadede gelişen ülke para ünitelerini daha fazla sorun bekliyor” sözlerine yer verilirken düşen ABD büyüme beklentileri ve zayıflayan Çin ekonomik datalarının yakında gelişen ülkelerin büyüme beklentilerine olumsuz yansıyacağı vurgulandı.

Banka Çin iktisadının toparlanmada zorluk yaşamasıyla birlikte emtia fiyatlarında düşüş yaşanabileceğini ve emtia ithalatçısı ülkelerin, ihracatçı ülkelerden daha uygun bir performans sergileyebileceğini kaydetti.

SocGen ekonomistleri Latin Amerika ülkeleri para ünitelerinin baskı altında kalmaya devam edeceğini belirtirken Çin’de para ünitesine yapılan müdahalenin son periyotta yaşanan kayıpların bir kısmını aksine çevirdiğini ama düşüş eğilimini aksine çeviremeyeceği öngördü.