18.7 C
İstanbul
1 Ekim 2020 Perşembe 23:04
Ana Sayfa Siyaset Yavuz gemisi için yeni Navtex ne anlama geliyor?

Yavuz gemisi için yeni Navtex ne anlama geliyor?

Yunanistan’la ihtilaflı bölgelerde sismik araştırma yapan Oruç Reis gemisini sürpriz bir kararla Antalya limanına çeken AKP hükümeti, bugün yayınladığı bir Navtex ile diğer araştırma gemisi Yavuz’un görev yaptığı bölgede süresinin 12 Ekim’e kadar uzatıldığını ilan etti. Peki yeni Navtex ne anlama geliyor?

Oruç Reis ile Yavuz, birbirinden çok farklı bölgelerde araştırma yapıyorlardı. Oruç Reis’in araştırma yaptığı bölge, Yunanistan’la ihtilaflı olan bölgeydi.

Oruç Reis, Yunanistan’ın Meis adasının güneyinde kalan alanda araştırma yapıyordu. Yunanistan, Meis Adası’nın “kıta sahanlığı ve münhasır ekonomik bölgesi” olduğunu iddia ediyor, anakara olan Türkiye’nin ise, sadece küçük Meis adası nedeniyle Antalya’nın güneyinde karasuları ya da kıta sahanlığı olmadığını öne sürüyordu.

Türkiye ise, anakaraya bu kadar yakın adaların ne karasuları ne de kıta sahanlığı olamayacağını ilan etmiş durumda. Yavuz Gemisi ise, Türkiye’nin çok daha güneyinde, Kıbrıs adasının güneybatısında kalan bölgede araştırmalarını sürdürüyor.

Bu bölgenin Yunanistan’ın hak iddialarıyla hiçbir ilgisi bulunmuyor.

ORUÇ REİS, YUNANİSTAN’LA İHTİLAFLI BÖLGEDEYDİ

Nitekim Oruç Reis için yayınlanan navtex sonrasında Türkiye ve Yunanistan arasındaki gerilim büyümüş, gerginliğe AB ve ABD de dahil olmuştu. AB, Türkiye’ye yaptırım tehdidinde bulunurken, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo da “Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki eylemlerinden derin endişe duyuyoruz” açıklamasını yapmıştı.

Bu gelişmeler üzerine AKP hükümeti ise daha önce Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Ağustos ayı sonunda yaptığı “Oruç Reis Akdeniz’de üç ay kalacak” açıklamasına rağmen, sürpriz bir kararla dün araştırma gemisini Antalya limanına çekmişti. Oruç Reis’in Antalya limanına çekilmesinin gerekçesi ise “rutin bakım” olarak açıklanmıştı.

Oruç Reis’in, daha önce Çavuşoğlu’nun “üç ay” açıklamasına rağmen geri çekilmesi üzerine muhalefetten “geri adım atıldı” eleştirileri gelmişti.

YAVUZ’UN ARAŞTIRMA YAPTIĞI BÖLGENİN YUNANİSTAN’LA İLGİSİ YOK

Muhalefet, Oruç Reis’in limana çekilmesini “geri adım” olarak nitelerken, AKP hükümeti de bugün yeni bir Navtex ilan ederek, Yavuz gemisinin araştırma yaptığı bölgedeki görevinin 12 Ekim’e kadar uzatıldığını duyurdu.

NAVTEX NEDİR?
Navtex, denizcilere, meteoroloji tahminleri, seyir bilgileri, aciliyet, emniyet ve denizde çalışma yapılan sahalar hakkında bilgi veren haberleşme cihaz sistemidir. Ülkelerin Deniz Kuvvetleri, yapacağı eğitim ve tatbikatların bilgisini önceden duyurarak bu sahalara girilmemesi konusunda uyarılarda bulunuyor.

Kaynak

Fransa’daki vaka sayılarında tehlikeli eşik aşıldı

İspanya’da son 24 saatte 9 bin 419 kişide daha koronavirüs tespit edilirken, Fransa’da ise yeni vaka sayısı 13 bin 970 oldu. Avrupa ülkelerinde vaka sayısı...

1 Ekim Süper Loto sonuçları belli oldu! İşte kazandıran numaralar…

En çok oynanan şans oyunlarından biri olan Süper Loto’da 1 Ekim çekilişi tamamlandı. Canlı yayında noter huzurunda yapılan çekiliş sonuçlarına göre şanslı 6 numara şöyle oldu; 4-10-33-39-51-54

Alpay bebeğin şüpheli ölümündeki sır perdesi Didem Arslan Yılmaz’la VAZGEÇME’de aydınlanıyor

Hatay’ın Antakya ilçesinde 3 Ağustos günü bir binanın bodrum katında çıkan yangında 1 yaşındaki Alpay Mutlu hayatını kaybetmişti. Baba Hasan Mutlu ve dede Salih Mutlu şüpheli gördükleri yangının aydınlatılması için Show TV’de ekranlara gelen Didem Arslan Yılmaz’la VAZGEÇME programına başvurdu

Avustralya’da başörtülü hamile kadına saldıran şahıs cezasız kalmadı

Avustralya’da geçen yıl bir kafede başörtülü hamile kadına saldıran Stipe Lozina adlı kişi, 3 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Duruşmada ırkçı sözler söyleyen şahsa, şizofreni...

Yılmaz Özdil vaka sayısı tartışmasını yorumladı: Vatan haini olmamak için sessiz sessiz öleceğiz

Türkiye’nin en çok okunan yazarı Yılmaz Özdil, Sağlık Bakanı Koca'nın belirti göstermeyen ama testi pozitif çıkan vakaların günlük tabloda yer almadığı yönündeki açıklamasını değerlendirdi. Özdil, "Vatan haini olmamak için sessiz sessiz öleceğiz" dedi.

Son dakika: Bakan Koca güncel koronavirüs tablosunu açıkladı

Son dakika haberi... Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, son 24 saatteki can kaybının 67, yeni vaka sayısının ise bin 407 olduğunu duyurdu. Koca Twitter üzerinden...