Singapur sürpriz bir şekilde para politikasını sıkılaştırdı

Singapur sürpriz bir şekilde para politikasını sıkılaştırdı

Temmuz 14, 2022 Kapalı Yazar: admin

Singapur Merkez Bankası artan enflasyon tasaları ile Perşembe para siyasetinde beklenmedik bir sıkılaşmaya gitti. Artan fiyat baskılarına karşı savaşını hızlandıran Singapur Merkez Bankası bu aksiyonun enflasyonu yavaşlatacağını söyledi.

Haberin akabinde Singapur para ünitesi büyük bir sıçrayış yaptı ve en son yüzde 0,7 artışla dolar başına 1,3963 Singapur dolara yükseldi.

Singapur’un sıkılaştırması, Yeni Zelanda’dan Kanada’ya merkez bankalarının son vakitlerde yükselen tüketici fiyatlarını dizginlemek için faiz oranlarını artırmasıyla son dokuz ayda dördüncü oldu.

Maybank ekonomisti Chua Hak Bin “Açıkçası, MAS enflasyon konusunda çok telaşlı. Enflasyonu frenlemek için ellerinden geleni yapacaklar” dedi.

Singapur Para Otoritesi (MAS), Nominal Efektif Döviz Kuru olarak bilinen döviz kuru siyaseti bandının orta noktasını tekrar merkezleyeceğini söyledi. Bandın eğiminde ve genişliğinde bir değişiklik olmayacak” dedi.

MAS’tan yapılan açıklamada, “Önceki sıkılaştırma hareketlerine dayanan bu siyaset atılımı, enflasyonun ivmesini yavaşlatmaya ve orta vadeli fiyat istikrarını sağlamaya yardımcı olmalı” dedi.