21.4 C
İstanbul
30 Eylül 2020 Çarşamba 18:39
Ana Sayfa Seyahat - Tatil Kurban Bayramı ne zaman? 2020 Kurban Bayramı hangi gün, ne kadar kaldı?

Kurban Bayramı ne zaman? 2020 Kurban Bayramı hangi gün, ne kadar kaldı?

Kurban Bayramı için geri sayım sürüyor. Hem tatil planları yapanların hem de kurban kesecek olanların merak ettiği tarih yaklaşıyor. Kurban Bayramı için corona önlemlerinin neler olacağı da merak edilen diğer konulardan biri. Peki bu sene Kurban Bayramı hangi güne denk geliyor? 2020 Kurban Bayramına kaç gün kaldı? İşte bayram tarihi…

Her yıl olduğu gibi bu yıl da Kurban Bayramı hazırlıkları önceden yapılıyor. Tatil planı yapacak vatandaşlar ilse kurban kesimi yapacak olanlar bayramın ne zaman olacağını araştırıyor. Diyanet İşleri’nin dini günler takviminde yer alan 2020 Kurban Bayramı tarihini yazımızda sizlerle paylaşıyoruz.

KURBAN BAYRAMI NE ZAMAN, TATİL KAÇ GÜN?

Kurban bayramı tatili için resmi bir açıklama henüz yapılmadı. Ancak bayram Cuma günü başlayacak ve Pazartesi günü sona erecek. Tatilin 4 gün sürecek bayramın süresi ile kısıtlı olması bekleniyor.

KURBAN BAYRAMI AREFESİ – YARIM GÜN – 30 TEMMUZ PERŞEMBE

KURBAN BAYRAMI – 1. GÜN – 31 TEMMUZ CUMA

KURBAN BAYRAMI – 2. GÜN – 1 AĞUSTOS CUMARTESİ

KURBAN BAYRAMI – 3. GÜN – 2 AĞUSTOS PAZAR

KURBAN BAYRAMI – 4. GÜN – 3 AĞUSTOS PAZARTESİ

KURBAN BAYRAMI’NIN ÖNEMİ

Kurban gerek fert gerekse toplum açısından çeşitli yararlar taşıyan malî bir ibadettir. Kişi kurban kesmekle Allah’ın emrine boyun eğmiş ve kulluk bilincini koruduğunu canlı bir biçimde ortaya koymuş olur. Müminler her kurban kesiminde Hz. İbrâhim ile oğlu İsmâil’in Cenâb-ı Hakk’ın buyruğuna mutlak itaat konusunda verdikleri başarılı sınavın hâtırasını tazelemiş ve kendilerinin de benzeri bir itaate hazır olduğunu simgesel davranışla göstermiş olmaktadır. Kurban toplumda kardeşlik, yardımlaşma ve dayanışma ruhunu canlı tutar, sosyal adaletin gerçekleşmesine katkıda bulunur.

Özellikle et satın alma imkânı hiç bulunmayan veya çok sınırlı olan yoksulların bulunduğu ortamlarda onun bu rolünü daha belirgin biçimde görmek mümkündür. Zengine malını Allah’ın rızâsı, yardımlaşma ve başkalarıyla paylaşma yolunda harcama zevk ve alışkanlığını verir, onu cimrilik hastalığından, dünya malına tutkunluktan kurtarır. Fakirin de varlıklı kullar aracılığıyla Allah’a şükretmesine, dünya nimetinin yeryüzündeki dağılımı konusunda karamsarlık ve düşmanlıktan kendini kurtarmasına ve kendini toplumunun bir üyesi olarak hissetmesine vesile olur.

Kaynak

ABD sperm donörü Joe’yu konuşuyor: Dünya genelinde 150 çocuğu var

Çok sayıda kadınla korunmasız cinsel birliktelik yaşayan ve dünya genelinde 150 çocuğu olan ABD’li sperm donörü Joe Donor koronavirüs (Covid-19) karantinası sırasında 6 bebeğin daha babası oldu. Donor, "Karantinanın beni engelleyemedi. Rekora koşuyorum" dedi.

Covid-19 mahkeme kapattı

Kuşadası adliyesinde 2. Asliye Ceza Mahkemesinin hakim, katip, kalem personeli ve mübaşiri Covid-19 nedeniyle karantinaya alınınca mahkeme duruşmalarına 14 gün ara verildi.

Ekrem İmamoğlu: Alışılmışın dışındaki bir modeli hayata geçirdik

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), “Bölgesel İstihdam Ofisleri”nin 6’ıncısını Bağcılar’da, 7’ncisini Ümraniye’de açtı.

AK Partili Mehmet Muş: CHP’nin başına bu şekilde mi hitap edelim?

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, "Türkiye Cumhuriyeti'nin yeni sistemle seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dır. Ona, bu toplumun yüzde 52'si oy vermiştir. Dolayısıyla bir kere ona oy veren insanlara, seçilmiş bir Cumhurbaşkanına saygılı bir dil kullanmak, ana muhalefetin başındakinin en temel görevidir. Eğer saygı görmek istiyorsanız saygılı bir dil önce kendiniz kullanacaksınız. Eğer bu dili kullanmak istiyorsa CHP Genel Başkanı, bizim bu dile karşılı kullanacağımız söylemlerimiz de vardır. O zaman biz de şu söylemle mi mukabele edelim Kemal Bey'e? 'CHP'nin başına paraşütle gelen korsan genel başkan.' Bu şekilde mi hitap edelim? Eviniz camdansa başkasının evine taş atmayacaksınız"

29 Eylül altın fiyatlarında son durum! Yarım, çeyrek ve gram altın kaç TL oldu?

Piyasalarda haftanın ortası, ayın ise son gününde altın fiyatlarına bakıldığında dalgalanmanın devam ettiği görülüyor. Özellikle sabah saatlerinde 475 lira seviyelerinden güne başlayan gram altın, akşam saatlerinde 471 TL dolaylarına kadar geriledi. Çeyrek altın ise 770 liradan satılıyor. İşte 29 Eylül altın fiyatlarında son durum...

İçişleri Bakanlığı duyurdu! 81 ilde denetim yapılacak

İçişleri Bakanlığı: Ülke genelinde yarın, kapsamlı koronavirüs denetimi gerçekleştirilecek.