Scholz: Yenilenebilir enerji için 600 milyar euro yatırım yapacağız

Scholz: Yenilenebilir enerji için 600 milyar euro yatırım yapacağız

Temmuz 18, 2022 Kapalı Yazar: admin

Scholz ve Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah es-Sisi Almanya’nın başşehri Berlin’de düzenlenen 13. Petersberg İklim Diyaloğu Toplantısı’na katılarak birer konuşma yaptı.

Rusya’nın Ukrayna’ya açtığı savaş sonrası meydana gelen güç tedarik derdine değinen Scholz, kömür üretimine global bir geri dönüş konusunda da ihtarda bulunarak, “Gaz tedariği konusunda yaşanan darboğaza deva olarak kömürle çalışan elektrik üretimi tekrar yükseldi. Kömürden, petrolden ve gazdan çıkmak zorundayız.” tabirlerini kullandı.

Acil durum tedbirlerinin Almanya’nın iklim amaçları kıymetine olmaması gerektiğini kaydeden Scholz, “Gaz tedarikini garanti altına almak için bugün yaptığımız her şey gelecekte Almanya’da ve dünya çapında karbondioksit nötr olma amacımızla uyumlu olmalıdır.” dedi.

Hem iklim müdafaası hem de refah için uğraş etmeleri gerektiğini anlatan Scholz, “İklim muhafazası ile refah el eledir, bunu hiçbir vakit unutmamalıyız. Biz hükümet olarak karbondioksit nötr bir iktisattan yanayız. Bunun için de uğraş gösteriyoruz. Yalnız Almanya’da değil, dünya genelinde karbondioksit nötr amacına ulaşmalıyız. Yenilenebilir güç hepimizin çıkarınadır. Bu, iklimin de çıkarınadır. Önümüzdeki 5 yıl içinde iktisat kuruluşlarıyla birlikte iklim müdafaası ve yenilenebilir güç için 600 milyar euro yatırım yapacağız. Sanayimizi iklim nötr yapmak istiyoruz.” biçiminde konuştu.