Satranç Severlerin Deneyebileceği 16 Oyun

Satranç Severlerin Deneyebileceği 16 Oyun

Temmuz 10, 2022 Kapalı Yazar: admin

 
Oyun dünyası içerisinde aksiyondan maceraya keşiflerden bulmacalara birçok öğe bulunuyor. Her oyuncu farklı farklı tipleri seviyor ve o üretimlere yöneliyor. Bulmaca ve ağır düşünmeyi gerektiren oyunlar uzun müddet oynandığı vakit oyuncuyu hakikaten yoruyor. Satranç ise strateji ve düşünme üzere aksiyonları birleştiriyor.
Satranç oyunu çabucak hemen her kısma hitap ediyor. Oyunu öğrenmek kolay lakin rakibi alt etmek için ağır strateji gerektiriyor. Uzun mühlet oynayanlar için bu durum daha kolay hale gelebiliyor lakin yeni giriş yapmış olanlar için tam zıddı.
Satranç, başkalarından daha düzgün oynuyorsan çok daha eğlenceli bir aktivite. Biri sizi satranç oyununa davet ediyorsa ve kendinden eminse bu onun uzun müddettir oynadığı manasına geliyor. Oyunu uzun müddet oynayan oyuncular, strateji, derin düşünme ve evvelden plan yapma üzere yetenekler konusunda bir adım önde oluyor.
Öte yandan birçok oyuncu için satranç oynaması sıkıcı ve katlanılması sıkıntı bir oyun olarak karşımıza çıkıyor. Zira daima olarak tıpkı şeyleri yapmak, (Eğer mağlubiyete uğruyorsan durum daha da sıkıcı hale gelebilir), yapacağın şeylerin muhakkak olması ve yeniliklerin olmaması üzere nedenlerden ötürü birçok oyuncu bölümünü hitap etmiyor. Fakat şu anda halihazırda satranç oyununu daha eğlenceli hale getirmeye çalışan uygulamalar ve oyunlar yer alıyor.
Bu listemizde sizlere satrancı eğlenceli hale getiren üretimleri, yeni başlayanlar için teklif niteliğindeki satranç uygulamalarını ve kendini geliştirmek isteyenler için satranç oyunlarını oyunu derledik. İşte listemiz:
1- Lichess
 
 
Lichess, fiyatsız olarak oyunculara sunulan çevrimiçi satranç sitesi ve uygulaması. Lichess’in hem bir web uygulaması hem de taşınabilir uygulaması bulunuyor. Dileyenler iki yerden de ulaşabiliyor ve satranç tecrübesi yaşayabiliyor. 3 Temmuz 2010 yılında Fransız yazılımcı Thibault Duplessis tarafından kurulan satranç uygulaması birçok oyuncu tarafından hala de kullanılıyor. Web uygulamasının yanı sıra 11 Şubat 2015’te Android aygıtlara, 4 Mart 2015’te ise iOS aygıtlara çıkışını yaptı.
Litchess, kayıt olmadan isimsiz biçimde satranç oynamaya da imkân tanıyor. Bu platformda birçok turnuva yapılıyor. Çağdaş tasarımı ve çok sayıda özelliğiyle dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor. Bunun yanı sıra reklamsız ve kaynak kodları açık bir halde hizmet veriyor.
Uygulama içerisinde oyuncuları bulabilir, takip edebilir ve onlara meydan okuyabilirsin.
Oynadığınız her oyunun istatistiklerini görebilir ve satranç bulmacalarıyla pratik yapabilirsin. Çevrimiçi ve çevrimdışı özellikleri bulunan uygulama içerisinde birçok mod da bulunuyor. Bunlar ortasında Crazyhouse, Chess 960, King Of The Hill, Three-check, Antichess, Atomic satranç, Horde, Racing Kings yer alıyor.
Hem telefonlar hem de tabletler için tasarlanan bu uygulama yatay modu destekliyor böylelikle oyuncular daha rahat bir tecrübe yaşayabiliyor. Bunun yanı sıra Litchess uygulaması 80 lisanı destekliyor. Ayrıyeten hareket açıklamaları sayesinde oyunu öğrenmeye çalışan oyunculara da kolaylık sağlıyor.
 
2- Chess24
 
 
Litchess üzere hem web uygulaması hem de taşınabilir uygulaması olan ve öne çıkan satranç oyunu Chess24, Dünyanın her yerine erişim sağlıyor. Oyunda, uygulama üzerindeki kullanıcılar yahut yapay zekaya karşı oynayabiliyorsunuz. Chess24 ile başka oyunculara meydan okuyabiliyor yahut arkadaşlarınızı oynamaya davet edebiliyorsunuz. Çeşitli bulmacalar ve modlar ile de destekleniyor.
Chess24 kullanıcılara geniş kapsamlı bir satranç tecrübesi sunuyor. Gerek web tarayıcısı üzerinden gerekse uygulama üzerinden ulaşabileceğiniz bu oyunda özel bir oda kurabiliyorsunuz. Bu uygulama sayesinde satrancı birinci kere oynayan oyuncular oyunu öğrenebiliyor hem de tecrübeli oyuncular kendilerini daha da geliştirebiliyor. Oyunu çevrimiçi yahut çevrimdışı olarak oynayabilirsiniz. Çevrimdışıyken yapay zekaya karşı gayret edebilirsiniz.
Öte yandan Chess24, satranç konusunda kendini geliştirmek isteyenlere birçok avantaj sunuyor. En son satranç turnuvası raporlarını, röportajlarını ve daha fazlasını içeren özel bir haber kısmı de yer alıyor. Chess24 yaratıcıları Dünya Satranç Şampiyonu Magnus Carlsen’in kurduğu Play Magnus Şirketler Kümesi’nin bir modülü olarak karşımıza çıkıyor. Hedefleri ortasında ise satranç oynamayı eğlenceli hale getirmek ve çevrimiçi satranç tecrübesini daha fazla şahsa yaymak yer alıyor.
 
– Android uygulaması
– iOS uygulaması
3- Chessboard Kingdoms
 
 
Bağımsız geliştirici Hashed Egg tarafından 2019 yılında sunulan bu oyun, satranç tecrübesinden ilham alan bir üretimi oyunculara sunuyor. PC platformu için yayınlanan Chessboard Kingdoms, 3D grafikleri ve animasyonlarıyla ön plana çıkıyor.
Chessboard Kingdoms, satranç mekaniğinden ilham alan çok oyunculu, sıra tabanlı bir strateji oyunu olarak karşımıza çıkıyor. Bu oyunda savaşçıları ve mühendisleri işe alabiliyor, kuşatma makineleri inşa edebiliyor, duvarlar ve kuleler yapabiliyor bunun yanı sıra saray büyücünüze danışabiliyorsunuz.
Chessboard Kingdoms’da stratejinin ve sıra tabanlı savaşı deneyimleyebiliyor, Kasabalarınızı güçlendirirken ve birliklerinizi işgalcilere karşı savaşmak için gönderirken hayal gücünüzü de özgür bırakabiliyorsunuz. Bu oyunda kendi stratejinizi oluşturabiliyor ve kararlılığınızı geliştirebiliyorsunuz.
Hem yeni hem de eski fikirlerin buluştuğu bu oyun, eğlenceli ve rekabetçi çok oyunculu aktiflikleri de sunuyor. Akıllı stratejiler oluşturun ve bu stratejileri rakiplerinizi alt etmek için uygulayın. Kaleler inşa edin, kuşatın, büyü öğelerini kullanın ve bu bölgenin topraklarını dolaşın.
Chessboard Kingdoms’da satranç stratejileri ve taktikleriyle beyin jimnastiği yapabilir, marifetlerinizi farklı tahta boyutlarında ve farklı birlik kombinasyonlarıyla test edebilir, bilinen satranç gibisi modülleri kullanmayı seçebilir yahut eşsiz eklemeler yapabilirsin. Düşman o yüksek Duvarlar ve Kapıların gerisinde saklanıyorsa, bir mancınık saldırısı başlatabilir ve kaleyi başlarına yıkabilirsin. Mancınıklar sağı solu yıkarken duvarların parçalanmasını da izleyebilirsin.
– Steam sayfası
Minimum sistem gereksinimleri
– 64-bit işlemci ve işletim sistemi gerektirir
– İşletim Sistemi: Windows 7 SP1 64-bit – Windows 8.1 64-bit yahut Windows 10 64-bit
– İşlemci: Intel Core2 Duo CPU P8600 yahut eş değeri
– Bellek: 4 GB RAM
– Ekran Kartı: NVIDIA GeForce 8800 GT
– DirectX: Sürüm 9.0c
– Ağ: Genişbant İnternet bağlantısı
– Depolama: 3 GB kullanılabilir alan
4- Pawnbarian
 
 
Bağımsız geliştirici Jan Wojtecki tarafından birinci olarak 2020 yılında piyasaya sürülen Pawnbarian, satranç temalı süratli oynanan, sıra tabanlı bir bulmaca oyunu olarak karşımıza çıkıyor. Oyunda kahramanınızı bir satranç taşı üzere hareket ettirmek için kartları kullanabilir ve kurnaz canavarlarla dolu güçlü zindanları fethedebilirsin.
Pawnbarian, bir yandan eğlenceli ve bir yandan da güçlü müsabakalarıyla ön plana çıkan sıra tabanlı bir bulmaca oyunu. Oyunda çeşitli kuvvetli düşmanları alt etmek ve Satranç Topraklarının en güçlü savaşçısı olmak ana maksadınız. Oyun içerisinde kalıcı yükseltme ve kilidin açılması üzere bir sistem bulunmuyor. Bu yüzden düz ve eğlenceli bir üretimi oyunculara sunuyor.
Canavar sürülerini parçalamak için satranç taşlarını kullanmanız gerekiyor. Satranca aşina iseniz temel bilgileri anında öğrenebilirsiniz. Şayet bilmiyorsanız da dakikalar içinde oyunun mekaniğini kavrayabilirsiniz. Oyunda güçlü ve taktik gerektiren durumlar olduğundan ataklarınızı dikkatlice planlamanız gerekiyor.
Pawnbarian oyununda satranç taşlarını kart atar üzere alana sürüyor ve kartları ek güçlerle yükseltmek için paranızdan harcıyorsunuz. Tekrar oyun içerisinde eşsiz içeriklere sahip  3 zindan ve 6 karakter bulunuyor.
– Steam sayfası
– Android uygulaması
– iOS uygulaması
5- Real Chess
 
 
Real Chess hem PC hem de taşınabilir aygıtlardan ulaşabileceğimiz ve satranç tecrübesini 3D yaşayabileceğimiz bir oyun olarak karşımıza çıkıyor. Bu uygulama, klasik satranç oyununu yeni bir boyuta taşıyor. Gelişmiş 3D grafiklerle sanal satranç tecrübesini daha da zenginleştiriyor. Oyunu yapay zekaya karşı yahut gerçek rakiplerle oynamayı seçebiliyorsunuz.
Real Chess, klasik bir satranç tecrübesi sunmayı hedefliyor ve çevrimiçi oynarken rakiplerle sohbet edebiliyorsunuz. Yeni başlayanlar için çeşitli ipuçları veriliyor ve yapılacak atılımlar vurgulanıyor. Böylelikle oyunu bilmeyenlere yol gösteriliyor.
Oyun içerisinde ayrıyeten farklı satranç temaları bulunuyor.
– Microsoft store sayfası
– Android uygulaması
– iOS uygulaması
6- Chess.com
 
 
Chess.com, çevrimiçi satranç oynama imkanı sağlayan bir web sitesi olarak karşımıza çıkıyor. Satranç severler için hazırlanan bu web sitesi, çevrimiçi müsabakalara ve yapay zekaya karşı oynama imkanı sunuyor. Uygulama içerisinde çeşitli satranç bulmacaları yer alıyor. Bu bulmacalar oyunu daha düzgün kavramanız ve eğlenmeniz için sunuluyor.
Chess, içerisinde çeşitli satranç dersleri de sunuyor. Bu dersler ve eğitimler, satranca yeni başlayanlar için ön ayak oluyor. Bu sayede oyunu kısa müddette kavrayabiliyor ve temel eğitimi alabiliyorsunuz. Satranç severler için hazırlanan bu uygulama birçok içeriği de bünyesinde barındırıyor.
Belli bir kitleye sahip olan bu uygulama birçok satranç sever tarafından hala kullanılmaya devam ediyor ve popülerliğini sürdürüyor.
7- Chessaria: The Tactical Adventure
 
 
Pixel Wizards tarafından oyunculara 2018 yılında sunulan Chessaria: The Tactical Adventure (Chess), oyunculara farklı ve eğlenceli bir satranç temalı bir tecrübe sunmayı hedefliyor. Oyun içerisinde taktiksel derinlik, meydan okuma ve 4K grafikler yer alıyor. Bunun yanı sıra satranç, taktik ve klasik rol yapma öğelerinden ilham alan vazifeler bulunuyor.
Chessaria: The Tactical Adventure’da Chessaria’nın geleceği için uğraşıyor ve bilgisayar rakiplerinize karşı savaşırken taktik hünerlerinizi geliştirebiliyorsunuz. Oyunda üç farklı mod bulunuyor. Bunlar ortasında Macera Modu, Hotseat ve Çevrimiçi Çok Oyunculu mod yer alıyor.
Macera Modunda tek başına uğraşa atılabilir ve 100 düzeyi bulunan bu oyunda (+20 saat) savaşı deneyimleyebilir ve bulmacaları çözebilirsin. Hotseat modunda, arkadaşlarınla yahut yapay zekaya karşı 10 Klasik Satranç oyununu deneyimleyebilirsin. Çevrimiçi Çok Oyunculu modda ise Çevrimiçi savaşlarda Steam’deki arkadaşlarınıza karşı savaşabilirsin.
Oyun içerisinde oynanabilir 3 ordu bulunuyor: Ulu Elfler, Kara Elfler ve Orklar. Çıkacağınız bu seyahatte taktik marifetlerinizi test edecek kuvvetli işveren (boss) dövüşleri de yer alıyor. Bunun yanı sıra İngiliz bestekar Ben Rawles tarafından oluşturulan duygusal bir orkestra müziği de oyunculara sunuluyor.
Oyunun öyküsü ise şu halde: Bin yıllık barış ve refahtan sürecinin arından Elf kenti Silveran, kuzeyden gelen bir ejderha tarafından yakılıp yıkılır. En yavuz savaşçılar, adaleti aramak ve atağın ardındaki gerçeği ortaya çıkarmak için Chessaria dünyasında destansı bir seyahate çıkar.
 
– Steam sayfası
Minimum sistem gereksinimleri
– 64-bit işlemci ve işletim sistemi gerektirir
– İşletim Sistemi: Windows 7
– İşlemci: 2.0 GHz Çift Çekirdekli İşlemci
– Bellek: 4 GB RAM
– Ekran Kartı: Nvidia GTX 960-M 2 GB
– DirectX: Sürüm 11
– Depolama: 11 GB kullanılabilir alan
 
8- Shotgun King: The Final Checkmate (2022)
 
 
 
PUNKCAKE Delicieux tarafından geliştirilen ve oyunculara sunulan Shotgun King: The Final Checkmate, satrancı eğlenceli hale getiren oyunlardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Oyunda bulunan tüm ordun beyaz tarafa geçiyor. Elinizde yalnızca pompalı tüfek ve kırılmış gururunuz kalıyor. Karşınıza çıkanları pompalı tüfeğinizle alt etme ve korkutma vakti yaklaşıyor.
 
Klasik satranç tahtası üzerinden oynanan oyunda elinizde pompalı tüfek ile beyaz taşları indirmeye çalışacak ve yolunuza devam edeceksiniz. Olağan yaptığınız atak sonucu rakip taşları yiyebilecek yahut yaklaşan düşmanları tüfeğinizle alt edebileceksiniz. 
 
Shotgun King: The Final Checkmate’de şah mat olayından kaçınmanız ve tahta üzerinde bulunan tüm düşmanları temizlemeniz gerekir. Ek olarak düşman hükümdarı alt etmeniz lazım. Her seviyen sonra oyunculara özel bir yükseltme seçeneği sunulur ve iki rastgele kombinasyon ortasından seçim yapabilirsiniz. Makul seçim yapın ve düzeyleri temizlemeye devam edin. Böylece eski krallığınızı geri alabilir ve ihtişamlı günlere dönebilirsiniz. 
 
5 zorluk düzeyi bulunan oyun, satrancı diğer bir boyuta taşımaya çalışıyor. Ayrıca İngilizce, Fransızca, Kastilya İspanyolcası, Kolaylaştırılmış Çince,, Korece, Rusça ve Ukraynaca lisanlarını destekliyor.
 
Steam sayfası
 
9- Battle Chess (1988)
 
 
 
Interplay Entertainment tarafından 1988 yılında çıkış yapan nostalji tadında bir satranç tecrübesi sunan Battle Chess, zorluğuyla ön plana çıkıyor. Açıklamasında ise dünyadaki en güçlü satranç oyunu Battle Chess’te hayat buluyor tabirleri yer alıyor. Ortaçağ dünyasını temel alan bu oyunda bilgisayara yahut arkadaşlarınıza karşı oynayabilirsiniz.
 
Battle Chess, satranç konusunda tecrübeli oyuncuları bile zorluyor. En tecrübeli oyuncuları bile zorlayan 10 düzeyden oluşan üretim, eğlenceli satranç taşı animasyonlarını da içeriyor. Oyunda 30.000’den fazla farklı atılım bulunuyor ve kuvvetli bir yapay zekaya sahip olarak karşımıza çıkıyor. 
 
Steam sayfası
 
10- Chess – Clash of Kings
 
 
 
Satranç konusunda her oyuncuya hitap eden yapısıyla ön plana çıkan Chess – Clash of Kings içerisinde 10 farklı zorluk düzeyi bulunuyor. Başlangıç düzeyindeki oyuncular için en çeşitli özellikler yer alıyor. Bu kapsamda tecrübesiz oyuncular için avantajlı atılımları gösteren ipuçları, yanlış yaptığınız atılım durumunda yaptığınız aksiyonu geri alma seçeneği ve daha fazlası yer alıyor. Oyun ayrıyeten arkadaşınızla çevrimiçi olarak oynayabileceğiniz bir modu, yüzlerce satranç bulmacasını, toplanacak altın yığınlarını ve zorluk düzeylerini oyunculara sunuyor.
 
Çok oyunculu mod
 
Bir arkadaşınızla çevrimiçi satranç oynamak isterseniz bu modu deneyebilirsiniz. Arkadaşınızı oynamaya ve çevrimiçi bir satranç düellosuna davet edebilirsiniz. Bir arkadaşınızı çevrimiçi oynamaya davet etmek için uygulamadan ona bir davetiye gönderebilir, kabul ettiğinde ise uğraşa hazır olabilirsin.
 
Mini oyun ve satranç bulmacaları 
 
Birçok oyunda bulunan küçük oyunlar ve bulmacalar, bu oyunda da yer alıyor. Tam bir oyun tecrübesi yaşamak yahut çok oyunculu satranç modu oynamak istemiyorsanız, satranç bulmacalarını çözebilirsiniz. Bulmaca ile uzak bir ülkeye gerçek yola koyulabilir, satranç Şövalyesi ile hareket ederek altın kazanabilir ve yüzlerce bulmaca ile bir sonraki düzeyleri keşfedebilirsiniz. Tahtadaki her alanın altında, ilerlemek ve altını toplamak için çözmeniz gereken bir satranç bulmacası yer alıyor. Satranç bulmacaları, sonlu sayıda atılım ile rakibinize şah mat yapmanız gereken süratli misyonları içeriyor.
 
10 düzeyden oluşan zorluk
 
Her tecrübeden oyuncuya hitap eden bu imal, satranç maharetlerinize uygun seviyeyi sizlere sunuyor. Bu oyunda 10 farklı zorluk düzeyinden birini seçebilir, bu sayede küçük bir eğitim görebilir ve oyunu öğrenmeye başlayabilirsiniz. Böylelikle çok oyunculu satranç düellosunda arkadaşlarınıza yeni satranç taktikleriyle meydan okuyabilirsiniz.
 
Android sayfası
iOS sayfası
 
11- iChess – Chess puzzles
 
 
 
Satranç bulmacaları, bir rakip bulmak yahut gerçek bir oyuncu ile yüzleşmek satranç konusunda ustalaşmanın yollarından biri. iChess, gerçek turnuva oyunlarından 1000 çevrimdışı bulmacayı oyunculara sunuyor. Böylelikle yapılan taktikleri öğrenebilir ve bu mevzuda tecrübe sahibi olabilirsiniz.
 
Üç zorluk düzeyi bulunan iChess – Chess puzzles’da  tüm bulmacalar çevrimdışı olarak sunuluyor. İnternet irtibatı gerektirmeyen bu uygulama ile bulmacaları tahlil edebilirsiniz.
 
Oyunda gerçek turnuva şampiyonlarının bulmacaları yer alıyor. iChess – Chess puzzles’da Dünya şampiyonları Anand, Magnus Carlsen, Kramnik, Aronian, Nakamura, Gelfand, Radjabov, Polgar ve oburlarının oyunlarından bulmaca çözmenin keyfini çıkarabilirsiniz. 
 
iOS sayfası
 
12- Really Bad Chess (2017) 
 
 
 
Bu fiyatsız taşınabilir oyun, tahtanın her iki tarafındaki taşların büsbütün rastgele olması dışında standart bir satranç tecrübesi sunuyor. Her oyuncunun hala korunması gereken tek bir Hükümdarı bulunuyor. Really Bad Chess’de ister her gün satranç oynayın, ister kuralları öğrendikten çabucak sonra çıkın size kalmış.
 
Really Bad Chess’in fiyatsız sürümü, Sıralamalı, Günlük yahut Haftalık Gayretlerde yapay zekaya karşı rekabet etmenize imkan tanır. Freeplay modunu kullanarak hünerlerinizi geliştirebilir ve tek bir uygulama içi satın alım ile Versus Mode’un kilidini açabilirsiniz. Böylelikle mahallî olarak arkadaşlarınızla rekabet edebilirsiniz. Bu satım alım ayrıyeten oyun içi reklamları kaldırır, yediğiniz taşları gösterir ve ortalarından seçim yapabileceğiniz alternatif renk paletlerini oyunculara sunar. 
 
Oyun, standart satrançla birebir taşlara ve kurallara sahip olarak karşımıza çıkıyor lakin her oynadığınızda size farklı taş setleri vererek işleri değiştiriyor. Satrancın özü adil ve istikrarlı olmak üzerine konseyi. Standart bir satranç maçından ne bekleyeceğinizi bilirsiniz. Her iki oyuncu da tıpkı taşlarla başlar ve bu taşlar her seferinde birebir yerde bulunur. Really Bad Chess, her iki tarafın da hangi taşları alacağını büsbütün rastgele seçerek satrancı daha enteresan hale getirir.
 
– Android sayfası
– iOS sayfası
 
13- 5D Chess With Multiverse Time Travel (2020)
 
 
 
Beş boyutlu bir satranç tecrübesi sunan 5D Chess With Multiverse Time Travel, uzay, vakit ve paralel boyutları bünyesinde barındıran bir üretim. Satranç oynamanın yanı sıra bu oyunda zaman çizelgeleri oluşturacak, paralel bir boyutta yer alacak. şimdiki ve geçmişteki krallarınızı koruyama çalışacaksınız.
 
5D Chess With Multiverse Time Travel’da tek yapmanız gereken, rastgele bir vakit boyutunda sıkışmış şahı korumak. Bu nedenle her boyuta çok dikkat etmeniz gerekiyor. 
 
Özellikleri 
 
– Çoklu evrenli satranç bulmaca koleksiyonunu çözerek taktiklerinizi geliştirin.
– Her biri farklı güçlü istikametlere ve üsluplara sahip olan dört farklı yapay zekaya karşı pratik yapın.
– Çeşitli farklı başlangıç ??pozisyonları ve senaryoları deneyin.
– Arkadaşlarınızla yahut yabancılara karşı çevrimiçi oynayın. 
– Gitgide daha da öğrenin. Oyunda bulunan kullanıcı arayüzü, oyunu daha kolay hale getirir.
– Son derece parlak tahta görünümleriyle modüllerinizin nasıl hareket ettiğini daha yeterli deneyimleyin.
 
Steam sayfası
 
14- Chess Online
 
 
 
2 milyondan fazla kullanıcı sayısıyla ön plana çıkan Chess Online, deneyimsiz oyunculardan profesyonel oyunculara ve büyük ustalara kadar herkes için uygun bir tecrübe sunuyor. Bu uygulama sayesinde satranç oynamak dışında performansınızı takip edebilir, sıralamanızı görebilir, grafiklerle detaylı istatistiklere göz atabilir, Web tarayıcıları ve taşınabilir aygıtlar da dahil olmak üzere çeşitli platformlardan hesabınıza erişim sağlayabilirsiniz.
 
Çoklu lisan seçeneği sunan Chess Onlineile arkadaşlarınızla fiyatsız olarak karşı karşıya gelebilirsiniz. Bunun dışında yapay zekaya karşı çevrimdışı olarak oynayabilir ve 20 zorluk düzeyi ortasından seçim yapabilirsiniz. 
 
Oyunda yapılan en son güncelleme oyundaki yanılgıları çözüyor, dizaynda iyileştirmeler yapıyor, yeni satranç tahtası temaları ekliyor ve 3D satranç taşlarını dahil ediyor.
 
– Android sayfası
– iOS sayfası
 
15- Play Magnus – Play Chess 
 
 
 
Play Magnus – Play Chess, Dünya Satranç Şampiyonu MAGNUS CARLSEN ile satranç oynama talihini oyunculara sunuyor. Magnus dışında oyunda Wesley So ve tüm vakitlerin en düzgün bayan satranç oyuncusu Judit Polgar yer alıyor. Satranca yeni başlayanlara ve amatörlere hitap etmeyen yapısıyla ön plana çıkana Play Magnus’da dünya şampiyonlarına karşı meydan okuyabilir ve bir yandan da kıssalarını keşfedebilirsiniz. Oyun içerisinde ayrıyeten muvaffakiyetlerin kilidini açabilir ve oynadığınız için mükafatlar kazanabilirsiniz.
Play Magnus – Play Chess, bir yandan da satranç koçluğu yapıyor. Oyuncular bu oyunda yararlı ipuçları alabiliyor, kusur yapıldığında taşları geri alabiliyor, oyundaki hakikat yahut yanlış kararlarda size rehberlik etmesi için Magnometre aracını kullanabiliyor.
En güzeli olmak için en güzellerle idman yapabileceğiniz bu imal, Dünya Satranç Şampiyonu Magnus Carlsen’in yanınızda oturmasını sağlıyor ve satranç gelişiminize yardımcı olmaya çalışıyor. Magnus birinci olarak size temel bilgileri veriyor daha sonra stratejik ipuçları ve kritik taktikleri paylaşmaya başlıyor. İster bu hususta kendinizi önemli bir formda geliştirmeyi hedefliyor olun, ister sadece oyunu oynamaya çalışın, Magnus’ın tavsiyeleri sizin için çok kıymetli olacak. 
 
– Android sayfası
– iOS sayfası
 
16- Chess 
 
 
 
50 milyon indirme sayısıyla ön plana çıkan satranç uygulaması Chess, klasik bir tecrübesi oyunculara sunuyor. Yıllardır listelenen 600’den fazla satranç uygulaması ortasında en üst sırada yer alan Chess’de oyuncular satranç konusunda kendini geliştirebilecek.
 
Oyunda acemiden ustaya 12 zorluk düzeyi bulunuyor. Yeni başlayanlar için de kolay zorluk düzeyi sunan imal, her çeşitten oyuncuya hitap ediyor. Oyunda ek olarak birçok mod bulunuyor: Günlük ve Pro modlar. Günlük modlarda oyunu temel olarak öğrenebilir daha sonra kendinizi bir sonraki düzeye taşıyacak Pro modlarına geçiş yapabilirsiniz.
 
Chess uygulaması, satranç stratejisini geliştirmek isteyenler için kolay kusurlardan kaçınmanız ismine seçenekler sunuyor. Bu doğrultuda önerilen taşları görebilir, yapacağınız hareketi tahlil edebilir ve böylelikle daha derin tahliller yapabilirsiniz. Seviye 3 üstü oyuncular için “CPU Fikrini Göster” seçeneği de bulunuyor. Bu seçenek, kullanıcının yapay zekanın ne düşündüğünü görmesini sağlıyor.
 
Çok çeşitli 2D ve 3D tahtalar ve modül setleri ortasından seçim yapabileceğiniz bu yapımda Başarılar ve Önder listeleri bulunuyor. Bunun yanı sıra 2 oyunculu çevrimiçi bir oyun modu da yer alıyor. Bu mod ile arkadaşlarınıza karşı oynayabilirsiniz.
 
Öte yandan Chess uygulaması, Microsoft’un MSN Chess uygulamasında kullandığı üzere Treebeard Chess motorunu kullanıyor.
 
– Android sayfası
 

 
Listemizin burada sonuna gelmiş bulunuyoruz. Bu listemizde sizlere öne çıkan satranç oyunlarını, satranç öğrenmek isteyenler ve kendini geliştirmek isteyenler için uygulama tekliflerini ve satrancı eğlenceli hale getirmeye çalışan oyunları derledik.
 
Bu uygulamalar dışında sizin deneyimlediğiniz ve önermek istediğiniz oyunlar ve uygulamalar var ise bunları yorumlar kısmında belirtebilirsiniz.