Sanayide yeniden Kovid-19 endişesi: “Yüzde 20’ye varan iş gücü kaybı var”

Sanayide yeniden Kovid-19 endişesi: “Yüzde 20’ye varan iş gücü kaybı var”

Temmuz 30, 2022 Kapalı Yazar: admin

CEMRE IŞIK KARACA

Kovid-19 hadiselerinin artması endüstride evvelki tedbirleri yine gündeme getirdi.

Kovid-19 hadiseleri yüzünden iş gücü kaybı yaşadıklarını söyleyen Türkiye Endüstrici Ve İşadamları Vakfı Vergi Platformu Lideri Serkan Kumdakçı hadise sayılarının patronları endişelendirdiğini belirtti.

Kumdakçı, “Sanayi dalında yüzde 18-20 oranında Kovid-19 salgını kelam konusu. Patron yeni iş gücü bulmakta zorlanıyor. Şu anda yaşanan problemlerden en kıymetlisi bizce toplu taşımalarda maske uygulama zorunluluğunun kaldırılması. Bin tane emekçi çalıştıran fabrika kendi servisini kullansa bile personellerine maske taktırma konusunda zorlanıyor” açıklamalarında bulundu.

“Üretimde kasvetler yaşanmaya başlayacak”

Serkan Kumdakçı, “Konuştuğum bir endüstricinin 700 tane personelinin 140’ı Kovid olmuş durumda. Bu da yüzde 20 iş gücü kaybı demek oluyor. Yüzde 20 iş gücü kaybının olduğu yerde üretim sorunları da yaşanmaya başlıyor. Sıhhat Bakanlığı bu durumları göz önünde bulundurarak kapalı alanlarda maske zorunluluğunu yenden getirmeli” dedi

“Vaka sayılarındaki artış büyük panik yarattı”

Denizli Sanayi Odası Lideri Müjdat Keçeci de Kurban Bayramı’ndan sonra fabrikalardaki olay sayılarının süratle arttığını söyleyerek üretimlerinin etkilenmemesi için pandemi başındaki tedbirlere geri döndüklerini söyledi.

Keçeci kelamlarına şöyle devam etti; “Geçmişte yaşanan salgın ve yayılma suratı işletmemizi ve üretim süratimizi önemli formda etkilemişti. Artık ise Kurban Bayramı’na kadar işletmelerimizde hiçbir Kovid hadisesi görülmezken bayramdan sonra hadiseler görülmeye başladı ve artışı da hızlandı. Alışılmış bu durum bizlerde bir panik yarattı. Münasebetiyle önlemlerimizi çabucak almaya başladık.

Daha evvel yaşadığımız büyük salgın devrindeki sıkı önlemlerin birebirini süratle uygulamaya başladık. Maske, uzaklık, araçlarda tekli oturma tertibi yemekhanedeki aralık nizamı üzere önlemlerimizi süratlice tekrar uygulamaya geçirdik. Tüm üyelerimize de otoritelerden aldığımız bilgiler ışığından Ağustos-Eylül ayları üzere daha büyük salgının geleceği bilgisini de ilettik. Bizim üzere tüm sanayi kesiminin tedbir alması büyük ehemmiyet taşıyor.”