19.6 C
İstanbul
15 Temmuz 2020 Çarşamba 07:55
Ana Sayfa Sağlık Yeni domuz gribi türüyle ilgili Bilim Kurulu üyesinden uyarı: Pandemi yapabilir!

Yeni domuz gribi türüyle ilgili Bilim Kurulu üyesinden uyarı: Pandemi yapabilir!

Corona virüsünün ortaya çıktığı Çin’de uzmanlar, yeni bir domuz gribi türünün keşfedildiğini açıkladı. G4 EA H1N1 adı verilen gribin, domuzlardan insanlara geçtiği tespit edildi. Sağlık Bakanlığı Koronavirüs (corona virüsü) Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, “Bu yeni bir virüs, yeni bir İnfluenza ve muhtemelen pandemi yapabilir” dedi.

Corona virüsünün ortaya çıktığı Çin’de son olarak yeni bir domuz gribi türü tespit edildi. Uzmanlar, yeni türün salgına dönüşme riski olduğunu belirtirken Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, konuyla ilgili NTV’de değerlendirmelerde bulundu.

“Bu virüs; pandemiler ve virüs salgınları devam edebilir, bu gezegendeki yaşam şeklinizi değiştirin diyor” diyen Özlü, şunları söyledi:

* Bu bir sinyal aslında. İnfluenza dediğimiz grip virüsleri çok sık mutasyon geçirebilen virüslerden.

* En son olarak H1N1 pandemisi yaşamıştık 2009 yılında. Bu virüslerin her yıl mutasyon geçirdiğini biliyoruz. Ama özellikle 10 yılda bir, 40 yılda bir daha büyük çaplı mutasyon geçirerek pandemiye yol açıyorlar.

* Aşağı yukarı 2009’dan bu yana 10 yıl geçti ve tekrar bir pandemi olasılığı zaten mevcut. Bu virüsün özelliği aslında şu andaki H1N1 virüsünden genetik olarak önemli ölçüde ayrışması. Genotip tayini yapılmış ve bu virüs üzerinde çalışılmış.

* Aslında domuz çiftliklerinde, domuz mezbahalarında çalışan kişilerden izole edilmiş bir virüs. Orada çalışan kişileri önemli ölçüde enfekte ettiği görülmüş. İzole edilen virüs üzerinde genetik çalışmalar yapılmış ve farklı bir gen dizilimi olduğu ortaya çıkmış.

* Bu gen dizilimi özellikle insana bulaşma açısından risk teşkil ediyor. Bulaşmayı kolaylaştıran, insana daha çok enfekte edebilecek bazı özellikler kazandırıyor virüse.

* Bundan dolayı araştırmacılar bunu önemsemişler ve diyorlar ki, bu yeni bir virüs, yeni bir İnfluenza ve muhtemelen pandemi yapabilir. Zaten bizim yaptığımız gözlemlerde de domuz sektöründe çalışan kişilerde ciddi oranda bir bulaşma olduğunu tespit ettik diyorlar.

Kaynak

Meteoroloji’den yerel ve sağanak yağış uyarısı

Meteoroloji'den yapılan son değerlendirmelere göre, Türkiye'nin kuzey kesimlerinde yer yer yağmur geçişleri görülecek Sakarya, Bolu, Kastamonu, Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon, Rize, Artvin, Ardahan ve Kars'ta gün içerisinde yerel olmak üzere sağanak yağışlar bekleniyor. Sıcaklıklarda ise önemli bir değişiklik beklenmiyor

4. yılında kritik soru: 15 Temmuz engellenebilir miydi?

15 Temmuz'un üzerinden 4 yıl geçti ancak FETÖ’nün siyasi ayağına ilişkin bir inceleme yapılmadı. Emekli Tümgeneral Ahmet Yavuz "Eğer klasik devlet refleksiyle davranmış olsalardı o rezil geceyi yaşamazdık. Darbe girişimi önlenebilirdi" diyor.

Tom Clancy’s Elite Squad ne zaman çıkacak? İşte o tarih

Ubisoft, Tom Clancy's evreninden ikonik karakterler içeren ücretsiz oynanabilen bir mobil RPG olan Tom Clancy's Elite Squad'ın 27 Ağustos'ta dünya çapında iOS ve Android cihazlar için çıkacağını duyurdu.

Türkiye’nin demokrasi zaferi dört yaşında

Bugün, Türkiye'nin dört bir yanında toplumun her kesiminin katılım sağladığı kararlı bir direnişle bertaraf edilen 15 Temmuz hain darbe girişiminin dördüncü yıl dönümü. FETÖ/PDY üyesi hainler tarafından Genelkurmay Başkanı'nın karargahında esir alındığı, TBMM ve Cumhurbaşkanlığı Sarayı başta olmak üzere birçok kamu binasının savaş uçakları ve helikopterlerle bombalandığı, sivil vatandaşların üzerine tanklardan bomba ve kurşun yağdırıldığı Türkiye'nin en uzun gecesinde yaşananlar hâlâ toplumun hafızasında tazeliğini koruyor. 251 vatandaşımız şehit, 2196 vatandaşımız da gazi olduğu ülkenin dört bir yanında kahramanca direniş öykülerinin yazıldığı o kara günde yaşananları saat saat derledik.

‘Avrupa Birliği Türkiye’ye yaptırım uygulayacak’

Ayasofya'nın ibadete açılması sonrasında Avrupa Birliği'nin dün Ankara'yı kınaması sonrasında Yunanistan'dan kritik bir iddia geldi.

İlay Erkök’ün Kraliçe Elizabeth’e mektup yazdığı an…

İlay Erkök, İskoçya Kraliyet Akademisi'nde burslu olarak oyunculuk eğitimi kazanmasına rağmen Birleşik Krallık'a giriş vizesi alamadı. Erkök, Kraliçe Elizabeth'e mektup yazarak yardım istedi. İlay Erkök'ün 'O An'ı, rüyasında "Bir sıkıntın olduğunda bana yaz kızım. Ben de senin ninen sayılırım" diyen Kraliçe Elizabeth'i gördüğü an oldu. Mektubuna 'İlgileniyoruz' cevabı gelmesinden hemen sonra vize alan Erkök, seçkin oyunculuk okuluna kaydını yaptırdı