23.7 C
İstanbul
19 Eylül 2020 Cumartesi 17:44
Ana Sayfa Sağlık Sperm kalitesi nasıl anlaşılır?

Sperm kalitesi nasıl anlaşılır?

Sperm, erkek bireylere ait üreme hücresidir. Bir başka deyişle; ejakülasyon (boşalma) sırasında dışarı atılan meni içerisinde bulunan hücrelerdir. Bilimsel adı spermatozoon’dur. Spermin kalitesi ve sayısı sağlıklı bir gebelik için oldukça önemlidir. Peki, sperm kalitesi nasıl anlaşılır? Merak edilen tüm detaylar haberimizde…

Ergenliğe ulaşmış bir erkek her gün yaklaşık 0.002 inç (0.05 milimetre) uzunluğunda milyonlarca sperm hücresi üretir. Bir sperm bir yumurta hücresine ulaştığında, yumurtaya girmek için kuyruğunu dışarıda bırakıp, yumurta zarını deler, geçer ve yumurtayı döller. Çocuk sahibi olamayan çiftlerin yaklaşık yarısında erkeğin sperm kalitesiyle ilgili sorunlar etkendir. Dünya Sağlık Örgütü’nün yaptığı araştırmalar dünya genelinde erkeklerde sperm sayısı ve kalitesinin giderek olumsuz etkilendiğini göstermektedir. Peki, sperm kalitesi nasıl anlaşılır? Bilinmesi gerekenleri haberimizde sizler için derledik.

SPERM HAKKINDA

Erkek üreme sistemi, testis, üretra, vas deferens, prostat bezi, seminal vezikül ve penisi içerir. Testisler, sperm üretim bölgeleri olan, seminifer boru adı verilen sarmal yapılar içerir. Sperm üretimi, testislerde gerçekleşir. Ergenliğe ulaşmış bir erkek her gün yaklaşık 0.002 inç (0.05 milimetre) uzunluğunda milyonlarca sperm hücresi üretir.

SPERM NASIL OLUŞUR?

Testislerde küçük bir tüp sistemi bulunmaktadır. Seminifer tübüller adı verilen bu tüpler, erkek cinsiyet hormonu olan testosteron dahil olmak üzere hormonların sperm haline dönüşmesine neden olan germ hücrelerini barındırır. Germ hücreleri, baş ve kısa kuyruklu kurbağa yavrularına benzeyene kadar bölünür ve değişir.

Kuyrukları spermi epididimis denilen testislerin arkasındaki bir tüpe iter. Sperm yaklaşık beş hafta boyunca epididim içerisinde ilerleyerek gelişimini tamamlar. Epididimden çıktıktan sonra sperm vas deferens’e geçer.

Bir erkek cinsel aktivite için uyarıldığında, sperm meniyi oluşturmak için seminal sıvıyla karışır (seminal veziküller ve prostat bezi tarafından üretilen beyazımsı bir sıvı) Stimülasyonun (vücutta uyarıcı reaksiyon, orgazm) bir sonucu olarak, sperm üretra yoluyla penisin dışına itilir (boşalır).

Bir germ hücresinden yumurta dölleme yeteneğine sahip olgun bir sperm hücresine gitme süreci yaklaşık 2,5 ay sürer.

SPERM KALİTESİ NASIL ANLAŞILIR?

Spermin sayısına, hareketliliğine ve yapısal bozukluğu olup olmadığına sperm analizi ile bakılır. Sperm analizinde temel olarak; sperm sayısı, sperm hücrelerinin yapısı ve spermlerin hareket kabiliyeti değerlendirilir.

Genel olarak eşlerin herhangi bir korunma yöntemi uygulamadan ve düzenli cinsel ilişkiye girmelerine rağmen 1 yıl boyunca gebelik elde edememesi durumunda mutlaka sperm testi yaptırmaları gerekir.

Sperm testinin normal değerleri aşağıdaki gibi olmalıdır;

Değerlendirilen parametre Normal değer Alt-Üst değerler

Volüm (mL) >1,5

Mililitredeki spermatoza 15 12-16 sayısı/ml (106/ml)

Totlam spermatoza sayısı 39 33-46 (106/ejakulat)

Toplam ileri 32 31-34 hareketlilik (%)

Canlı spermatozoa (%) 58 55-63

Şekil (normal %) 4 3-4

PH ≥ 7.2

Kaynak

1. sınıflar okula ne zaman başlayacak? Yüz yüze eğitimin detayları belli oldu

Milli Eğitim Bakanlığı’nın yayınladığı “Uyum Eğitiminde Dikkat Edilecek Hususlar” rehberine göre 21 Eylül’de başlayacak yüz yüze eğitimin detayları belli oldu. 21 Eylül’de ilk kez okula başlayacak 1. sınıf öğrencileri uyum haftasında haftada bir gün okula gidecek ve uyum haftasından sonra yüz yüze eğitim iki güne çıkacak.

Müge Anlı ile Kırmızı Oda arasındaki derin bağlantı

BirGün gazetesi televizyon eleştirmeni Tuğçe Madayanti Dizici, sabah ATV'de yayımlanan "Müge Anlı ile Tatlı Sert", akşam TV8'deki "Kırmızı Oda" isimli diziyi kıyasladığı çarpıcı bir yazı kaleme aldı.

Royal Hastanesi Bandırmaspor: 1 – Akhisarspor : 0

TFF 1. Lig'in 2. hafta karşılaşmasında Royal Hastanesi Bandırmaspor, Akhisarspor'u 1-0 yendi

Roketsan Roket Yarışması’nın kazananları açıklandı

Gençlerin yerli ve milli üretime katkı sağlayan bireyler olarak yetişmesini teşvik etmeyi amaçlayan Roketsan’ın desteğiyle gerçekleşen Roket Yarışması’nın kazananları belli oldu. Pamukkale Üniversitesi Hazar Roket Takımları, iki yıl üst üste birinci olma başarısını gösterdi.

Müyesser Yıldız için eylem

Gazeteci Müyesser Yıldız için 15 dakika sessizlik nöbeti tutuldu. AYM önünde sessiz nöbet sırasında çay ve simit eşliğinde parkta oturuldu.

Uzaktan eğitim gören Kadıköylü ihtiyaç sahibi öğrencilere bilgisayar desteği

Pandemi nedeniyle uzaktan eğitim gören Kadıköylü ihtiyaç sahibi öğrencilere bilgisayar desteği vermek için “Elini Uzat Uzakta Kalmasınlar” kampanyası başlatıldı.