21.1 C
İstanbul
15 Temmuz 2020 Çarşamba 11:19
Ana Sayfa Sağlık G4 EA H1N1 nedir? Çin’de keşfedilen yeni domuz gribi türü insana bulaşır...

G4 EA H1N1 nedir? Çin’de keşfedilen yeni domuz gribi türü insana bulaşır mı?

Dünyayı kasıp kavuran corona virüsü ardından bu kez Çin’de yeni bir domuz giribi türü tespit edildi. G4 EA H1N1 adı verilen domuz gribinin insandan insana bulaşmasıyla ilgili henüz bir veri bulunmazken, uzmanlarca pandemi riskinin olduğu ifade edildi. İşte G4 EA H1N1 (Yeni domuz giribi türü) hakkında bilgiler…

Corona virüsü henüz sona ermemişken Çin’de bu kez de yeni bir domuz gribi türü tespit edildi. G4 EA H1N1 adı verilen yeni domuz gribi türünün, domuzlardan insanlara geçtiği tespit edildi. Virüsün insandan insana bulaşı hakkında ise henüz resmi bir veri bulunmuyor. Uzmanlardan yapılan açıklamalarda ise G4 EA H1N1’in pandemi riski olduğu belirtiliyor.

YENİ DOMUZ GRİBİ TÜRÜ G4 EA H1N1 NEDİR?

G4 EA H1N1 Çin’de keşfedilen bir grip virüsüdür. Mezbahalarda ve domuz endüstrisinde çalışan insanlarda ilk enfeksiyon bulgusu bulunmuştur. Esas olarak domuzları etkiler, ancak insanlarda iki vaka tespit edilmiştir. Haziran 2020’den itibaren insanlar arasında kolayca bulaşmayacağı, ancak “pandemik potansiyele” sahip olduğu belirlenmiştir. Sadece hayvandan insana geçiş doğrulandığı için “Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Pandemi Faz Tanımları” nın ikinci aşamasındadır.  35 kişinin yeni grip virüsü G4 EA H1N1 tarafından enfekte olduğu bilinmektedir.

Foto:Shutterstock

Ulusal Bilimler Akademisi Bildirileri’nden (PNAS) hakemli bir makale, “G4 EA H1N1 virüslerinin, insanları enfekte etmek için son derece uyarlanmış olmanın tüm temel özelliklerine sahip olduğunu belirtti…Domuzlarda ve yakınlardaki hakim G4 EA H1N1 virüslerini kontrol etmek Domuz çalışan popülasyonlarının takibi derhal uygulanmalıdır. ” (Mevcut izleme programı, yedi yılda 30.000’den fazla domuzun swaplarını aldı.)

 

Kaynak

‘Çoklu baro’ yürürlüğe girdi

AKP ve MHP milletvekillerinin imzasını taşıyan Avukatlık Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Karar Resmi Gazete’de: ‘Çoklu baro’ yürürlüğe girdi

AKP ve MHP milletvekillerinin imzasını taşıyan Avukatlık Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Alman turizm acenteleri İzmir’e geliyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı ile SunExpress, Almanya’nın önde gelen turizm acentelerini 16-19 Temmuz’da İzmir ve Kuşadası’nda ağırlayarak, Türkiye’nin güvenli tatil seçeneklerini tanıtacak

Ünlü sanatçının kardeşini yumruklayan taksiciye büyük şok!

Ataşehir’de kendisine küfür ve hakaret ettiği iddia edilen müşterisini 2 yumrukla yere seren taksicinin yolcu taşıma belgesi süresiz olarak iptal edildi. Taksinin saldırdığı müşterisinin ise ünlü sanatçı İbrahim Erkal’ın kardeşi Abdullah Erkal olduğu ortaya çıktı.

Nissan’dan yeni elektrikli SUV: Ariya!

Japon otomotiv devi Nissan'ın, global otomotiv pazarında yükselen trend olan SUV segmentindeki en yeni modeli Ariya'ya merhaba deyin! Renault ile olan ittifakın başındaki ismin karıştığı yolsuzluk, Nissan'ın Avrupa gibi bir pazarlardaki aktifliğini azaltması Ariya'nın marka açısından SUV kumarı olarak yorumlanmasına sebep oldu...

Taksici tarafından darp edilen kişi, İbrahim Erkal’ın kardeşi çıktı

İstanbul Ataşehir'de taksici tarafından darp edilen kişi, İbrahim Erkal'ın kardeşi Abdullah Erkal çıktı. Taksicinin belgesi süresiz olarak iptal edilirken, tarafların birbirinden şikayetçi olmadığı öğrenildi.