Sağlık Bakanı Koca 15 Ekim'e işaret etti haberi | OnlineHaberci.comOnlineHaberci.com-Haberler, Son Dakika Haberleri, Güncel Haber

31 Ekim 2020 - 10:20

Sağlık Bakanı Koca 15 Ekim’e işaret etti

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısı sonrasında açıklamalarda bulundu. Bakan Koca vaka sayılarıyla ilgili 15 Ekim’i işaret etti.

Sağlık Bakanı Koca 15 Ekim’e işaret etti
Son Güncelleme :

15 Ekim 2020 - 3:24

10 görüntülenme

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısı sonrasında açıklamalarda bulundu. Bakan Koca vaka sayılarıyla ilgili 15 Ekim’i işaret etti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Bilim Kurulu sonrası açıklamalarda bulundu. Koca, hasta sayısı tanımının “daha şeffaf” olmak için kullanıldığını belirtti.

Koca’nın açıklamaları şöyle:

“Tedbirler sayesinde gribe karşı da başarı elde edeceğiz”

Tedbirlerden vazgeçildikçe salgının tırmanışa geçtiğini hem ülkemizde hem dünyada görüyoruz. Maskenin koruyuculuğu konusunda yeni veriler ortaya çıktı. Gribin en yaygın olduğu günlere girdik. Tedbirlere uyarsak iki hastalıktan birden korunmuş olacağız. Gribin bulaşmasına karşı yeterince duyarlı değiliz. Tedbirlere uyarak iki hastalığa karşı ciddi başarı elde edebiliriz.

Türkiye’ni sağlık sistemi herkese ücretsiz test ve tedavi imkanı sağlamıştır. Havaalanlarında, cezaevlerinde, asker ve sporcu gibi gruplara tarama testi yapıyoruz. Bugüne kadar hava yolu ile yurtdışına gidenlere yaptığımız test sayısı 490 bin 480’dir. Bu taramalarda test pozitif çıkmıştır. 15 Ekim’de saha taramasına yeniden başlayacağız. Belirtisiz olduğu halde testi pozitif çıkan vakaları tespit etmiş olacağız.

Bakanlığımız koronavirüs risk yönetimi rehberi oluşturmuştu. Bu tüm vakaların ve temaslıların kayıtlı olduğu Hayat Eve Sığar uygulamasıdır. HES bir nevi haritadır. Siz de Hes’den yararlanın. 

Son altı ayda ülkenin bazı illerine ziyaretlerde bulunduk. Bu bölgelerde ek tedbirler aldık. Yüz yüze eğitimde ikinci aşama ortaya konuldu. Salgında başarı kazandıkça hayatın her alanında eski düzene kavuşacağımız aşamaya yaklaşıyoruz. Bunun üstesinden alnımızın akıyla geleceğiz. 

Aşı çalışmaları

Türkiye kat ettiği yolu Bilim Kurulu’nun katkıları sayesinde almıştır. Hocalarımıza tekrar kamuoyunun önünde teşekkür ediyorum. Çalışmalarını kamuoyunun gözünden uzakta, aşıya odaklanan bir çalışmamız daha var. Aşı Ortak Çalışma grubunda 600 kişilik bir ekip tarafından aşı çalışmaları sürdürülmektedir. 4 farklı aşı üzerinde çalışmalarını sürdürmektedirler. Şu an aşılardan ikisi insan deneyleri aşamasına yakındır. İki hafta sonrasında gerekli çalışmalar tamamlandığında insan deneylerine başlayacağız.

Güncel veriler

Bugünkü hasta sayımız 1671. Hayatını kaybeden vatandaşımız 57. İyileşen hasta sayımız ise 1396, bugünkü toplam test sayımız 115 bin 318. Zatürre oranımız haftalık yüzde 5.9. Temaslı filyasyon tespit süremiz 7.6 saat.  Ağır hasta sayımız 1412. Toplam vefat sayımız 9 bin 14. Oransal olarak İstanbul, Balıkesir ve Bilecik illerimizde belirgin artış görüyoruz. Ankara ve Kayseri’de oransal azalma görüyoruz. İstanbul’da yüzde elli artış görüyoruz. Ankara’da yüzde altmış azalış ve İzmir’de yüzde elli azalış görüyoruz. Balıkesir’de ve Bilecik’te yüzde 50, Bursa ve Denizli’de yüzde 35 artış görüyoruz. Şu an hastanelerde doluluk oranlarında bir sorun olmadığını görüyoruz. Kalabalık ortamlara girilmemesi ve maske kullanımının öneminin görüyoruz. Artış olan illerimizde tedbirlere uymakla vaka sayılarının kontrol altına alındığını gördük. Bunu herhangi bir kısıtlama olmaksızın gördük. Şu aşamada bir kısıtlama düşünmüyoruz.

Hasta sayısı-vaka sayısı ayrımı

Türkiye olarak pandemideki mücadelemizi vaka-hasta kavramlarına indirgeyerek gölgelemeyelim. Biz semptomu olanlara test yapan ülkeler arasındayız. Başından beri test politikamız da bu şekildeydi. Bu semptomu olanlara yaptığımız testler dışında da Temmuz ayından beri kesitsel taramalar yapıyoruz. Dolayısıyla bu tablo Temmuz ayından beri hasta olarak tanımladığımız, semptomu olan ve testi pozitif olan kişiler olarak tanımladık zaten. Burada da daha önce kesitsel taramalar olmadığı için, daha şeffaf olmak için hasta tanımını kullandık. Test politikasında değişiklik değil, taramaları yapma ilavesi oldu. 15’inden itibaren saha çalışmalarına başlayıp verileri paylaşacağız.

Grip aşısı

Grip aşısıyla ilgili yanlış bir algı oluşturuluyor. Herkesin grip aşısı olması gerektiği gibi yanlış bir algı var. Dünyada grip aşısı arzında sadece yüzde 20 artış oldu. Yalnızca risk grubundakilere aşı yapılması gerekiyor. 1 buçuk milyon aşı gelecek. Biz o sayıyı da arttırmak istiyoruz. Türk Eczacılar Birliği’nin yurtdışında bulduğu aşı ruhsatlıysa alabilirler. Ruhsatlı değilse bize bildirdikleri durumda biz alabiliriz.

Kaynak