Rusya gazı keserse Avrupa ekonomisi nasıl etkilenir?

Rusya gazı keserse Avrupa ekonomisi nasıl etkilenir?

Temmuz 19, 2022 Kapalı Yazar: admin

Avrupa Kurulu Rus gazının kesilmesi halinde bölge iktisadının nasıl etkileneceği ve gaz talebinin acil formda nasıl azaltılacağına ait bir taslak plan hazırladı.

Bloomberg tarafından görülen evraka nazaran Avrupa Komitesi, kış aylarının ortalama sıcaklıklarda geçmesi halinde, Rusya’dan gaz akışının durmasının Avrupa Birliği büyümesini yüzde 0,6 ila 1 oranında düşürebileceği konusunda ikazda bulunmaya hazırlanıyor.

Komisyon, kış aylarının daha soğuk geçtiği, güç tasarrufu konusunda kâfi adımların atılamadığı en makus senaryoda ise gayrisafi yurtiçi hasılanın yüzde 1,5 oranında gerileyebileceğini öngörüyor. Bölgenin yürütme kolu olan Komite, tam bir kesinti halinde etkiyi azaltmak için ısıtma ve soğutma kullanımının azaltılması ve piyasaya dayalı birtakım tedbirler de dahil olmak üzere üye ülkelere bir dizi tavsiye sunmayı planlıyor.

“Güvenli bir kış için gazdan tasarruf edin” başlıklı taslak dokümanda Komite, “Kış öncesi ve üye ülkeler ortasındaki dayanışma içinde AB’nin koordineli bir reaksiyonu, mümkün büyük bir aksamanın GSYH ve istihdam üzerindeki olumsuz tesirini sınırlayacaktır” dedi. Komite, ortalama bir kış olması durumunda talebi azaltmak için erken tedbir almanın, arz kesintisinin GSYH üzerindeki olumsuz tesirini yüzde 0,4 ile sınırlayabileceğini iddia ediyor