Rusya, AB’ye gaz akışını düşük tutmayı sürdürecek

Rusya, AB’ye gaz akışını düşük tutmayı sürdürecek

Ağustos 2, 2022 Kapalı Yazar: admin

Rusya, Ukrayna işgaline karşı sert tavrı nedeniyle Avrupa Birliği’nin üzerindeki baskıyı artırmak hedefiyle Avrupa’ya sağladığı gaz ölçüsünü asgarî düzeylerde tutmayı planlıyor.

Bloomberg’in haberine nazaran, kesintinin kış aylarında da devam etmesi halinde Rusya’nın en büyük ihraç pazarı olan kıtanın yakıt açığı yaşayabileceği bedellendiriliyor.

Rusya’nın kamuya açık yaptığı açıklamalara nazaran geçtiğimiz haftalarda yaşanan kesintiler türbinlerin bakımı ve kayıp evraklar üzere teknik problemlerden kaynaklanıyor.

Gerçekte ise Rusya Avrupa’ya gaz sağladığı ana boru sınırı olan Kuzey Akım’daki tedarik meselelerini Avrupalı başkanlar üzerindeki baskıyı artırarak ağır yaptırımları gözden geçirmeleri için kullandığı bedellendiriliyor.

Bloomberg’e konuşan kaynakları Rusya’nın ve kamu sahipli güç devi Gazprom’un gaz akışını sonlu tutmak için daima mazeretler bulacağını ve Avrupalı müşterilerinin kış için muhtaçlıkları olan stok düzeylerine ulaşmalarına mahzur olacaklarını belirtiyorlar.

AB’li yetkililer akışın devam etmemesi halinde büyük ekonomik bozulmalar yaşanacağı ve tüketicilerin hayati kıymette olan yakıt kullanımını azaltmaları için şimdiden ihtarlara başladılar.

Ukrayna işgali sonrası gaz konusunda yaşanan uyuşmazlık Rusya’nın jeopolitik amaçları uğruna onlarca milyar dolarlık ihraç gelirinden vazgeçebileceğinin değerli bir göstergesi oldu.

Bir kaynağa nazaran Gazprom önümüzdeki yıl için gazın büsbütün kesilmesinin mümkün tesirlerini tahlil etti ve artan güç fiyatları ve gelirleri sayesinde görülecek finansal ziyanı minimize etmenin yollarını belirledi.