Rus saldırısı sonrası buğday fiyatları sıçradı

Rus saldırısı sonrası buğday fiyatları sıçradı

Temmuz 31, 2022 Kapalı Yazar: admin

Buğday fiyatlarında tahıl koridoru muahedesi ile görülen optimistlik, Rusya’nın Ukrayna’da Odesa limanını vurmasıyla dağıldı.

Buğday fiyatları bu akının tesiriyle yeni haftaya yükselişle başladı. Chicago’da buğday vadelileri yeni haftanın birinci süreçlerinde yüzde 5’e varan yükselişle 7,82 doları test etti.

Ukrayna ile tahıl koridoru muahedesine imza atmasının üzerinden 24 saat geçmeden Rusya, seyir füzeleri ile Odesa limanını vurdu.

Odesa bölgesel askeri yönetiminin danışmanı Serhiy Bratchuk, Rusya’nın cumartesi günü iki Kalibr füzesi ile limanın altyapısını vurduğunu, iki füzenin ise Ukrayna hava savunması tarafından düşürüldüğünü açıkladı.

Tahıl koridoru muahedesi İstanbul’da imzalanmıştı

Türkiye ve Birleşmiş Milletler (BM) arabuluculuğunda yapılan görüşmelerin akabinde sağlanan ve İstanbul’da imzalanan muahede kapsamında Ukrayna tahılının Odesa’nın yanı sıra Karadeniz’deki öteki iki liman üzerinden dünyaya ulaştırılması hedefleniyordu.

Rusya’nın Şubat ayında başlattığı işgal sonrası dünyanın en büyük buğday, mısır ve bitkisel yağ tedarikçilerinden biri olan Ukrayna’nın ihracatı durmuş, fiyatlar keskin bir halde yükselmiş ve global besin krizi ihtarları yapılmaya başlanmıştı.

ABD, Avrupa Birliği ve BM taarruzları kınarken, Ukrayna Dışişleri Bakanlığı Rusya’nın taarruz ile taahhütlerini ihlal ettiği açıklamasını yaptı. Ukraynalı yetkililer buna rağmen, tahıl ihracatını planlanan formda gerçekleştirebilmek için teknik hazırlıkları sürdürdüklerini bildirdi.

Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Taras Kachka, “Bu, tüm mutabakatların üzerinin çizildiği manasına gelmiyor, zira herkes, rastgele bir mutabakatın yüksek risk taşıdığını biliyordu” dedi lakin risklerin sürdüğüne işaret etti.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Anadolu Ajansı’na yaptığı açıklamada, “Ruslar katiyetle bu atakla alakalarının olmadığını, mevzuyu çok yakından ve detaylı bir halde incelediklerini bize belirttiler” diye konuştu.

Rusya Dışişleri Bakanlı Sözcüsü Maria Zakharova ise füzelerle Ukrayna’nın Odesa’daki bir “askeri altyapı tesisinin” vurulduğunu söz etti.