Roll Royce’a Türk CEO

Roll Royce’a Türk CEO

Ağustos 1, 2022 Kapalı Yazar: admin

Rolls-Royce, Tufan Erginbilgiç’in Rolls-Royce Holdings Plc’nin CEO’su olarak atandığını duyurdu.

Erginbilgiç, 24 Şubat 2022’de bu yılın sonunda istifa edeceğini açıklayan Warren East’in yerini alarak 1 Ocak 2023’te yeni misyonuna başlayacak.

Mühendislik geçmişi olan Erginbilgiç, 5 yılı idare grubunun bir kesimi olmak üzere 20 yılı aşkın bir müddettir BP’de misyon yaptı. 2020’de ayrılmadan evvelki son vazifesinde, BP’nin rafinaj, petrokimya üzere operasyonlarını içeren alt iş ünitelerini yönetti. Vazife müddeti boyunca rekor kârlılık ve güvenlik performansı sağlandı.

Altyapı işletmelerinde büyük ölçekli yatırımlara odaklanan ve yatırımcılar için 81 milyar doları yöneten bir özel sermaye şirketi olan Küresel Infrastructure Partners’ın (GIP) ortağı olan Erginbilgiç, havacılık ve uzay teknolojisi kümesi GKN dahil olmak üzere ağır sanayi ve imalat şirketlerinde de bağımsız idare konseyi üyeliği yaptı.

Rolls-Royce İdare Heyeti Lideri Anita Frew, “Tufan Erginbilgiç’in CEO olarak atandığını duyurmaktan memnunluk duyuyorum. Tufan Erginbilgiç, çok uluslu şirketlerde, yüksek performanslı bir kültür oluşturma maharetiyle, kazanan takımların başkanı olarak öne çıktı. Kapsamlı bir stratejik ve operasyonel tecrübeye, havacılık ve uzay dahil olmak üzere güvenlik açısından kritik sanayilerin yanı sıra düşük karbonlu teknolojilere geçişin sunduğu zorluklar ile ticari fırsatlar hakkında sağlam bir anlayışa sahip. Rolls-Royce’un son yıllarda attığı stratejik temeller üzerine inşa etmesini sabırsızlıkla bekliyorum.” halinde konuştu.

Tufan Erginbilgiç ise atamaya ait şu değerlendirmeyi yaptı: Müşterileri güç geçişini benimserken, kıymetli ticari fırsatlar ve stratejik evrim periyodunda Rolls-Royce’a katılmaktan onur duyuyorum. Mühendislik harikalığı ve yenilikçi teknolojisi ile şirketin uzun yıllar boyunca oluşturduğu pazar pozisyonlarının tam potansiyelini sunmaya ve tüm hissedarlar için bedel yaratmak maksadıyla bir büyüme altyapısı oluşturmaya kararlıyım. Bu ikonik global mühendislik markasının bir sonraki başarılı kısmında dünyanın dört bir yanındaki müşteriler, ortaklar ve Rolls-Royce grubuyla birlikte çalışmayı dört gözle bekliyorum.” dedi.