Rie-Pie/Ergin: Resesyon endişesi değerlemelere yansıyor

Rie-Pie/Ergin: Resesyon endişesi değerlemelere yansıyor

Temmuz 20, 2022 Kapalı Yazar: admin

Re-Pie Potföy İdare Heyeti Lider Vekili Mehmet Ali Ergin start-up şirketlerinin değerlemeleri ve teşebbüs sermayesi yatırım fonları hakkında Bloomberg HT’ye açıklamalarda bulundu.

Dünyadaki resesyon telaşları devam ederken yaşanan süreç şirket değerlemelerine de yansıdı. Son olarak online teslimat şirketi Instacart’ın yatırımcısı Capital Group şirket değerlemesini 24 milyar dolardan 14,7 milyar dolara indirdi.

Resesyon tasasının değerlemelere ve teşebbüs sermayesi yatırım fonlarına yansıdığını söyleyen Ergin “Malum start-up şirketleri de dünyadaki başka şirketlerden bağımsız değiller. Makroekonomik şartlar değiştiğinde kurallar da değişiyor. Enflasyon yükseldiğinde bunu takiben faizlerin de yükseleceği niyetiyle paranın daha inançlı limanlara yönelme gereksinimi ile birlikte değerlemeler de düşüşe geçiyor.” formunda konuştu.

Girişim ekosistemindeki birden fazla şirketi oturmuş şirketler üzere düşünmemek gerektiğinin altını çizen Ergin “Bu şirketler iş planlarını müşterilerine ulaştırmak için “para yakmak” tabirini kullanıyorlar. Yatırımcılardan aldıkları parayı büyümek, müşteri edinmek için kullanıyorlar. Aslında kâr ettikleri söylenemez. Kâr için değil büyüme için çalışıyorlar. Bunlar aslında uzun vadeli yatırımlar. Uzun vadeli faizin ve enflasyonun yüksek kalacağı beklentisi değerlemeleri aşağı çekiyor olabilir.” dedi.

Ergin “Açıkçası biz batı ülkelerinde görülen likidite bolluğunu Türkiye’de görmemiştik. Hasebiyle Türkiye’deki fonlamalar aslında Amerika’daki Kanada’daki İngiltere’deki, Almanya’daki bol likidite fonlamalarıyla fonlanmadılar. Dolasıyla biz Re-Pie olarak kendi fonlamamızda sorun yaşayacağımızı düşünmüyoruz. Birinci 6 ay 30 milyon doları aşkın yatırım yaptık, yılın geri kalanında da gibisi bir yatırım yapacağımızı düşünüyoruz.” formunda konuştu.

Getir’in son periyotta aldığı işten çıkarma kararlarına da değinen Ergin, “Love mark olan şirketler yaşamaya devam edecekler. Getir de bunlardan bir tanesi. Şu anda şirketlerin nakit durumlarını yanlışsız yönetip önümüzdeki bir iki yılı daha sakin bir büyüme ile geçirmelerinin daha hakikat olduğunu düşünüyorum. Getir yanlışsız olanı yapıyor.” tabirlerini kullandı.