Rekabet Kurulu’ndan Coca Cola kararı

Rekabet Kurulu’ndan Coca Cola kararı

Ağustos 3, 2022 Kapalı Yazar: admin

Rekabet Şurası Coca Cola hakkında yürüttüğü soruşturmayı, şirket tarafından sunulan taahhüt paketinin rekabet meselelerini giderebilecek nitelikte olduğunu kıymetlendirerek sonlandırdığını duyurdu.

Kurulun internet sitesinde yer alan açıklamada, Rekabet Heyeti tarafından, Coca Cola Satış ve Dağıtım AŞ (CCSD) hakkında yürüttüğü soruşturmayı, CCSD tarafından sunulan 02.09.2021 tarihli taahhüt paketinin rekabet problemlerini giderebilecek nitelikte olduğu değerlendirildiği ve 02.09.2021 tarihli ve 21-41/610-297 sayılı Rekabet Heyeti kararı ile sonlandırıldığı belirtildi.

CCSD’nin kabul ettiği taahhütlere nazaran özetle;

– Satış noktaları ile kolalı içecekler, başka gazlı eserler ve gazsız eserler için tek mukavele yerine başka ayrı kontratlar yapılacak.

– Satış noktalarına tanımlanan indirimler, promosyonlar ve iskontolar yalnızca birebir cins içeceklerde geçerli olacak.

– Gazsız eserlerde münhasırlık içeren mukavelelere son verilecek.

– Kontrat müddetleri iki yıl ile hudutlu tutulacak, ölçülü kontratların yürürlüğünün iki yılı aşması hâlinde satış noktasına cezai kural uygulanmaksızın mukaveleden çıkış hakkı tanınacak.

– Klâsik kanaldaki 100 metrekare altındaki noktalar ile yerinde tüketim kanalındaki noktalar bakımından, CCSD’ye ilişkin içecek dolaplarının yüzde 25’inin rakip eserlerin erişimine açılacak ve tüketiciler ve satış noktaları bahis hakkında bilgilendirilecek.

– Mukavelelerde yer alan alım kaidelerinde “düzenli ve daima satın almak suretiyle” sözünün sadece nakit yatırım içeren kontratlarda korunacak ve nakit yatırım haricindeki öbür indirim-iskonto-promosyonları içeren kararlar bakımından kontratlardan kaldırılacak biçimde düzenleme yapılacak.

Rekabet Kurumu sitesinde, geçiş sürecinin tamamlanmasıyla birlikte tüm taraflarıyla 2022 yılının Kasım ayında yürürlüğe girecek olan taahhütlerin; CCSD’nin rakipleri, perakende satış noktaları ve tüketiciler bakımından sonuçlarını anlatan dört dakikalık bir de kısa sinemaya yer verildi.