Rekabet Kurulu’ndan 7 şirkete soruştuma

Rekabet Kurulu’ndan 7 şirkete soruştuma

Ağustos 1, 2022 Kapalı Yazar: admin

Rekabet Şurası, Electrolux, Çetinler, Uğur Soğutma, Miele, Korkamz Mutfak, Gençler ve Punto’ya soruşturma başlattığını duyurdu.

Kurumun internet sitesinde yer alan açıklamalarda şu bilgiler verildi:

Korkmaz Mutfak Eşyaları Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi, Gençler Mesken Araç ve Gereçleri Pazarlama Ticaret Anonim Şirketi ve Punto Güçlü Tüketim Malları İthalat İhracat Ticaret Limited Şirketi’nin tekrar satıcılarının yine satış fiyatını tespit etmek ve Korkmaz Mutfak Eşyaları Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi’nin tekrar satıcılarına müşteri sınırlaması getirmek suretiyle 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 4. unsurunu ihlal ettikleri savına yönelik yürütülen önaraştırma Rekabet Kurulunca karara bağlandı.

Önaraştırmada elde edilen bilgi, evrak ve yapılan tespitleri 30.06.2022 tarihli toplantısında müzakere eden Rekabet Konseyi, bulguları önemli ve kâfi bularak; Korkmaz Mutfak Eşyaları Sanayi ve Ticaret A.Ş., Gençler Mesken Araç ve Gereçleri Pazarlama Ticaret Anonim Şirketi ve Punto Güçlü Tüketim Malları İthalat İhracat Ticaret Limited Şirketi hakkında soruşturma açılmasına, 22-29/474-M sayı ile karar verdi.

Diğer yandan tıpkı formda Uğur Soğutma Makinaları Sanayi ve Ticaret AŞ, Miele Elektrikli Aletler Dış Ticaret ve Pazarlama Ltd. Şti, Electrolux Güçlü Tüketim Mamülleri Sanayi ve Ticaret AŞ, ile Çetinler Sağlam Tüketim Malları hakkında da 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 4. unsurunu ihlal edip etmediklerinin tespitine yönelik yürütülen önaraştırma Rekabet Kurulunca karara bağlandı.